Ogród o minimalnej pielęgnacji - mit czy rzeczywistość?

Udostępnij:

Być może ktoś, planując ogród, marzy o tym, by móc w nim nic nie robić. Z przykrością stwierdzamy, że nie ma czegoś takiego jak ogród, który nie wymaga konserwacji i pielęgnacji. Istnieje jednak wiele technik, metod i technologii, które pozwalają ograniczyć wysiłek do minimum, a tym samym zaoszczędzić sporo czasu. Najlepsze jest to, że ułatwienie pielęgnacji ogrodu wcale nie musi sprawić, że stanie się on mniej atrakcyjny i łatwiejszy w utrzymaniu.

Ogród łatwy w pielęgnacji

Co to jest ogród łatwy w pielęgnacji? Przede wszystkim zdrowe, a więc niewymagające konserwacji rośliny.

Jeśli wybrane odmiany i rośliny są dostosowane do klimatu i gleby działki oraz posadzone z uwzględnieniem wymagań świetlnych, nie będą stanowiły problemu.

Przeładowany ogród często stwarza wrażenie nieporządku i bałaganu. Nadmiar roślin może sprawić, że praca wyda się niechlujna. A rośliny wymagające niewielkiej konserwacji nieuchronnie psują ogólne wrażenie, jakie robi ogród.

Rośliny ogrodowe

Oprócz rozsądnego doboru roślin istnieje wiele innych sposobów oszczędzających czas i ułatwiających pracę: różne systemy nawadniania oraz wszelkiego rodzaju metody uprawy roślin i pielęgnacji gleby. Dobrze przemyślany projekt krajobrazu znacznie ułatwia prace ogrodowe i pozwala uniknąć błędów.

Uwalniając się od niepotrzebnych ciężarów i obciążeń, zaczynamy cieszyć się życiem - a właśnie tego wiele osób pragnie od swoich ogrodów. Dlatego właśnie ułatwiamy sobie pracę w ogrodzie, nie z lenistwa czy kosztem roślin, ale po to, by czuć się w nim dobrze i jeszcze bardziej pokochać naturę.

Byliny jako podstawa rabat kwiatowych

Kolorowe byliny i pnącza tworzą rajski ogród. Na rabatach niewątpliwie najważniejsze są rośliny, które nadają ogrodowi kolor od wiosny do jesieni.

Jeśli na myśl o kwietnikach od razu boli Cię myśl o pieleniu, podlewaniu i ponownym pielęgnowaniu, możesz wybrać inną opcję. Wystarczy raz przygotować glebę i wybrać byliny, aby cieszyć się ich kolorowymi kwiatami przez wiele lat.

Większość okazałych bylin, takich jak róża stulistna (malwa) czy ostrożeń, wystarczy posadzić w pełnym słońcu. W cieniu domów i drzew raczej nie zakwitną bardzo bujnie. W tym miejscu lepiej sadzić byliny, takie jak fungia czy astilbe.

Przed zasadzeniem należy głęboko przekopać glebę. Wiosną należy zastosować dużo kompostu, a na glebach lżejszych dodać wiórków rogowych. Aby zapobiec zachwaszczeniu świeżo posadzonych tarasów, należy ściółkować glebę obornikiem krowim.

Byliny w ogrodzie

Porady dotyczące tworzenia klombów

Rośliny jednoroczne do uzupełnienia kompozycji

Jeśli na młodych rabatach znajduje się wiele pustych miejsc, należy zasadzić tam rośliny jednoroczne. Wytrzymałe rośliny jednoroczne, takie jak nagietek, ibericum i maki, można wysiać jesienią na otwartym polu, aby wczesną wiosną mogły zacząć intensywnie kwitnąć.

Niezawodne wsparcie

Wysokie byliny i rośliny jednoroczne nie mają mocnych, zdrewniałych łodyg i dlatego szybko opadają, a nawet łamią się pod wpływem silnego wiatru lub gradu. Jeśli chcesz, aby Twój kwietnik jak najdłużej zachował kolor, zapewnij tym delikatnym i wrażliwym stworzeniom bezpieczną podstawę.

Rośliny samosiewne dla leniwych kwiaciarzy

W porównaniu z roślinami letnimi, które trzeba wysiewać w postaci sadzonek, a następnie zbierać, hartować i przesadzać do gruntu, dzikie byliny są najlepszym rozwiązaniem dla łatwego w pielęgnacji ogrodu.

W optymalnym położeniu nie wymagają one absolutnie żadnej konserwacji przez wiele lat.

Byliny w ogrodzie

Ozdobne dzikie byliny są znacznie bardziej odporne na szkodniki i choroby niż odmiany sadzone. Mają wystarczająco dużo wigoru, aby kontynuować obfite kwitnienie w późnym wieku, jeśli będą okresowo odmładzane przez podział.

Jeśli zwiędłe kwiaty nie zostaną ścięte, będą się rozmnażać przez samosiew.

Ekspresowy ogród

Sadzonki wielu bylin są sprzedawane już przygotowane do sadzenia na wolnym powietrzu.

Pojedyncze rośliny można kupić już po ukończeniu pierwszego roku życia. Te ostatnie mają wiele zalet dla tych, którzy nie chcą czekać, ponieważ liczne kwiaty pojawią się na ich rozłożystych krzewach już po kilku tygodniach.

0 Komentarze

Socialmedia

Warte uwagi

Jak zbudować oczko wodne?

Jak zrobić oczko wodne własnymi rękami? To pytanie zadaje sobie wielu właścicieli domków letniskowych i wiejskich. Okazuje się, że zbudowanie ozdobnego oczka wodnego na wiejskiej działce...

Nagłówek html

Lorem ipsum dolor sit amet consectetuer adi ising elit sed diam nonummy nibh euismodti ncidunt utlaoreet dolore magna aliquam er autem vel eum iriure dolor ind .