Japoński ogród - wszystko co potrzebujesz o nim wiedzieć

Udostępnij:

Japońska estetyka jest bardzo szczególna. Obcy jest jej przepych, nadmiar przedmiotów. Japońskie piękno to spokojna równowaga, harmonia kształtów, linii, tonów i dźwięków.

Japoński ogród nie jest jedynie obrazowym przedstawieniem, ale sposobem pojmowania świata, opartym na pełnym szacunku, poetyckim podejściu do natury. Projektowanie ogrodów w Japonii jest oczywiście także wynikiem pracy ręcznej rzemieślników, ale przede wszystkim jest to produkt pracy intelektualnej. Ogrodnik japoński nie będzie "przekształcał" topografii ani przebudowywał krajobrazu, próbując dostosować teren do własnych zachcianek. Jest uczniem Natury i tworząc krajobraz, kieruje się jej prawami. Nawet najmniejszy ogród japoński jest formą swojego otoczenia, filozoficzną interpretacją środowiska danego miejsca. Nie ma tu nic przypadkowego, nie ma nic nieznaczących szczegółów: każdy kamień, lampion czy pień jest symbolem pewnej idei i "odpowiada" za szczęście, zdrowie i dobrobyt materialny.

Japoński ogród

Co urzeka Europejczyków w japońskim krajobrazie? Tajemnicze zamyślenie, czystość linii, płynne przechodzenie cienia w cień... Ale ma też inne ciekawe cechy. Ogród japoński kształtuje rozsądne, nonszalanckie podejście do życia; uspokaja, wyrabia poczucie smaku. Ponadto, ponieważ dominuje w nim feng shui, czyli doktryna krążenia energii, jest to również miejsce siły i dobrego samopoczucia fizycznego.

Wreszcie, ogród ten jest doskonałym modelem dla każdego, nawet bardzo małego ogrodu. Doskonale nadaje się również na działki o nieregularnym kształcie, zbyt wąskie, położone na zboczu, o kamienistej, omszałej glebie.

Jednak spełnienie japońskiego marzenia nie jest łatwym zadaniem. - Po pierwsze, naprawdę wyrafinowany smak. - Po drugie, dość rozległa wiedza na temat kultury japońskiej. Co więcej, musicie mieć wspólny światopogląd, który będzie stanowił podstawę koncepcyjną waszego ogrodu. W szczególności należy pamiętać, że absolutnie wszystkie przedmioty powinny być wypełnione znaczeniem i znajdować się tam, gdzie jest to zalecane przez feng shui.

Japoński ogród świetnie się komponuje z azjatyckim stylem we wnętrzach - takie połączenie pozwoli nam poczuć się jak w Azji!

Podstawowe zasady ogrodu japońskiego to:

  • - Wielowymiarowość. Ogród jest przeznaczony przede wszystkim do kontemplacji, dlatego każdy zakręt ścieżki, każde wzniesienie musi oferować nową perspektywę. W tym celu powszechnie stosuje się różnice poziomów, mosty, wzniesienia.
  • - Brak symetrii. Natura obywa się bez linijki i kompasu, a ogród japoński, przypomnijmy, powtarza naturę we wszystkim.
  • - Głównymi elementami w japońskim światopoglądzie są rośliny, woda i kamienie. Jest to, jeśli ktoś chce, "święta trójca" ogrodu japońskiego.
  • - Kamienie są tradycyjnie obfite. Układa się je w grupy, tworząc lokalne ogrody z kamieni, formuje ścieżki, tworzy suche strumienie.
  • - Ważnym aspektem jest wykorzystanie lokalnych materiałów. Nie musisz sprowadzać pięknych kamieni z daleka, ponieważ będą one obce dla Twojej okolicy.
  • - Woda jest mile widziana w każdej postaci. Może to być staw, strumień, fontanna.
  • - Kompozycyjność to kolejny priorytet japońskiego krajobrazu. Poszczególne elementy należy łączyć w malownicze grupy: na przykład strumień, mostek i sosna z fakturą lub kamień, krzew i umieszczona nad nimi latarnia.

Japoński ogród

Jeśli chcesz udekorować całą działkę ogrodową w japoński sposób, zacznij od podzielenia jej na nieregularne, swobodne kawałki. Najlepiej, aby pokrywały się one z głównymi obszarami funkcjonalnymi. Następnie zadbaj o łagodne, naturalne przejście ze strefy do strefy: jako granice zastosuj kamienie, drzewa i dyskretne akcesoria. Nie należy jednak próbować odtworzyć Japonii wśród rosyjskich osik i brzóz, nie należy bezmyślnie kopiować wzorów ogrodów z Kioto i Okinawy. Najważniejsze są zasady ogólne. Wybierz rośliny, kamienie, kwiaty z najbliższej okolicy: tylko taki krajobraz będzie wyglądał wiarygodnie, co w końcu odpowiada japońskiej filozofii.

0 Komentarze

Socialmedia

Warte uwagi

Jak zbudować oczko wodne?

Jak zrobić oczko wodne własnymi rękami? To pytanie zadaje sobie wielu właścicieli domków letniskowych i wiejskich. Okazuje się, że zbudowanie ozdobnego oczka wodnego na wiejskiej działce...

Nagłówek html

Lorem ipsum dolor sit amet consectetuer adi ising elit sed diam nonummy nibh euismodti ncidunt utlaoreet dolore magna aliquam er autem vel eum iriure dolor ind .