Narzędzia ogrodnicze - jakich potrzebujesz do pielęgnacji ogrodu?

Udostępnij:

Właściciele domów i domków letniskowych używają różnych rodzajów sprzętu ogrodniczego do pracy w ogrodzie. Ich właściwy wybór zależy od późniejszej łatwości użycia i skuteczności. Dzięki odpowiedniej wiedzy zarówno początkujący, jak i doświadczeni ogrodnicy z łatwością odnajdą się wśród różnorodnych narzędzi dostępnych obecnie na rynku.

narzędzia ogrodnicze

Narzędzia ogrodnicze muszą spełniać odpowiednie kryteria, aby najpierw trafiły na półki sklepowe, a następnie do rąk ogrodnika. Oto niektóre z kryterii:

  • Bezpieczeństwo użytkowania. Bez względu na to, jak dobra jest jakość lub właściwości narzędzia, jeżeli jego użycie może zaszkodzić zdrowiu ludzkiemu, produkt nie powinien być dopuszczony do sprzedaży.
  • Wygoda chwytu, czyli ergonomia. Ten parametr ma bezpośredni wpływ na proces i wynik pracy. Jeżeli konstrukcja sekatora nie jest prawidłowa, jego użyteczne wykorzystanie staje się niemożliwe. A trzymanie sprzętu ogrodniczego własnymi rękami z pewnością nie jest wygodne.
  • Trwałość i niezawodność. Kryterium to jest podkreślane po upływie pewnego czasu. Łopata, której trzonek wykonano z wysokiej jakości drewna poddanego odpowiedniej obróbce, a ostrze uformowano z wysokiej jakości stopów, będzie służyć przez wiele lat.

Odwieczne pytanie o dwa składniki przy zakupie każdego produktu to cena i jakość. A dokładniej - ich stosunek.

A zanim przejdziemy bezpośrednio do wyboru, warto zdecydować o rodzaju prac, które mają być wykonane.

Narzędzia ogrodnicze w zależności od ich przeznaczenia

Istnieje duża różnorodność narzędzi do uprawy ręcznej. Każdy z nich ma jednak pewne właściwości i cechy, które pozwalają na stosowanie ich w różnych warunkach.

Łopata

Łopaty to najbardziej uniwersalne narzędzia. Są one wykorzystywane do wszelkiego rodzaju robót ziemnych o dowolnym stopniu złożoności. Łopata jest niezbędna np. do wykopania dziury pod oczko wodne. Tytanowa łopata jest bardzo wytrzymała i lekka. Łopata wykonana ze stopu tytanowo-aluminiowego nie klei się do podłoża.

Do przenoszenia materiałów sypkich najlepiej nadaje się łopata. Łopaty aluminiowe i plastikowe są lepsze do odśnieżania ze względu na miękkość tych materiałów. Trzonek powinien być jak najgładszy, aby ogrodnik nie kaleczył sobie dłoni podczas pracy.

Im tańszy wybór, tym więcej czasu trzeba poświęcić na sprawdzenie wszystkich mocowań i połączeń.

Łopata ogrodnicza

Grabie

Grabie nadają się do spulchniania i wyrównywania miękkiej gleby, zbierania chwastów i różnych odpadków. Grabie są dostępne z miękkimi i twardymi zębami. Przy zakupie warto sprawdzić ich trwałość. Długość uchwytu zależy od obszaru pracy i czyszczenia. Do pracy na rabatach kwiatowych najlepiej używać mniejszych grabi.

W zestawie narzędzi ogrodnika powinny znaleźć się także grabie wachlarzowe. Miękkie zęby umożliwiają zbieranie drobnych zanieczyszczeń i opadłych liści. Ceni się ich za elastyczność i wytrwałość.

Motyka

Do spulchniania gleby i usuwania chwastów używa się motyk i kopaczek. Niewielkie rozmiary motyki pozwalają na delikatną pracę między grządkami i uniknięcie uderzeń w pobliskie rośliny. Dysze motyki mogą mieć kształt prostokątny lub półokrągły. Podobnie jak w przypadku łopaty, najtrwalsza jest motyka wykonana ze stopu tytanu i aluminium. Widły są używane zarówno do przekopywania terenu, jak i do przenoszenia materiałów kompostowych (siana, obornika, ścinków trawy). Widły różnią się kształtem i wielkością zębów, a także materiałem, z którego są wykonane.

Podobnie jak w poprzednich przypadkach, narzędzia wykonane ze stopów tytanu będą trwalsze niż inne. Kolejną ważną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę przy zakupie tego typu sprzętu ogrodniczego, jest stan zębów wideł.

Pomocnicze narzędzia do przycinania pomagają upiększyć działkę ogrodową, nadając jej jednolity, rozpoznawalny wygląd. Pozwalają one na kreatywne podejście do tematu.

Sekatory i nożyce do gałęzi

Sekatory i nożyce do gałęzi są idealne do pracy przy drzewach, krzewach i kwiatach. Wybór rozmiaru zależy od grubości ciętej gałęzi. Grube gałęzie na drzewach najlepiej przycinać sekatorem. Mniejsze gałęzie kwiatów można przycinać nożycami do gałęzi.

Ważnym aspektem przy wyborze tych narzędzi jest materiał, z którego wykonana jest część tnąca. Zęby wykonane z hartowanej stali są bardzo wysokiej jakości.

Noże i piły ogrodnicze są przydatne w przypadku konieczności wykonywania prostych i długich cięć. Kluczowymi cechami tych narzędzi są wygodny uchwyt i ostrość ostrza.

Sekator ogrodniczy

Wyposażenie uzupełniające ogrodu

Taczka ogrodowa okaże się bardzo przydatna do przewożenia piasku i ziemi, a także innych narzędzi i drobnych elementów. Liczba kół decyduje o jego udźwigu. Taczka jednokołowa jest najbardziej popularna ze względu na swoją mobilność i łatwość obsługi.

Konewka jest przeznaczona do ręcznego podlewania drzew, krzewów i kwiatów. Wiadro może być używane do wielu celów domowych. Na przykład, można zbierać pomidory i ogórki z grządki. Wielkość i objętość zależy od preferencji użytkownika.

Sadzarka ułatwi sadzenie cebulek i nasion w gęstej glebie. Jego prosta i przyjazna dla użytkownika konstrukcja pozwoli Ci zakończyć pracę kilkoma ruchami ręki.

Wyposażenie techniczne pozwoli ogrodnikowi zaoszczędzić czas i pracę. Ten czynnik niweluje problem wysokich kosztów.

Uniwersalna glebogryzarka może wykonywać pracę polegającą na spulchnianiu i oraniu gleby. Zmieniając przystawkę, można zbierać siano, kosić trawnik i odśnieżać. Co więcej, można go przekształcić w mały ciągnik, montując na nim belkę narzędziową. Wymiary tego sprzętu ogrodniczego na zdjęciu różnią się od rzeczywistych wymiarów.

Kultywator może również spulchniać glebę. Oprócz tej funkcji może on również usuwać chwasty. Istnieją małe kultywatory o wadze do trzydziestu kilogramów i duże kultywatory o wadze do dziewięćdziesięciu kilogramów.

Z drugiej strony kosztowną alternatywą dla piły ręcznej są jej spalinowe i elektryczne odpowiedniki. W zależności od mocy i pojemności mogą one pracować nieprzerwanie przez jedną do kilku godzin.

narzędzia ogrodnicze

Pielęgnacja narzędzi ogrodowych

Aby utrzymać narzędzia ogrodowe w dobrym stanie technicznym, należy o nie dbać z należytą starannością i regularnie je konserwować. Czyszczenie ich po użyciu powinno być podstawową zasadą dla każdego ogrodnika.

Części metalowe wymagają regularnego smarowania. Pozwoli to zabezpieczyć je przed korozją. Zęby i ostrze nożyczek będą wymagały naostrzenia. Szorstkości i otarcia na drewnianych trzonkach należy wypolerować średnio twardym papierem ściernym.

Drewniane i plastikowe części narzędzi powinny być opłukane wodą i oczyszczone z brudu. Szczególną uwagę należy zwrócić na nieświeże narzędzia. Często zdarza się, że wiele z tych narzędzi pozostaje bezczynnych w stojaku na narzędzia w okresie zimowym. Powoduje to wyraźne wysychanie drewnianych uchwytów i luzowanie się punktów mocowania. Luz można wyeliminować po prostu pozostawiając te same części w wodzie, aby spęczniały. Wszystkie te proste czynności mogą przedłużyć żywotność całego narzędzia na długi czas.

Przechowywanie narzędzi ogrodowych

Wspomniana wcześniej zasada każdego ogrodnika wynika z punktu dotyczącego przechowywania narzędzi. Po pracy z nimi nie należy pozostawiać ich na otwartej przestrzeni.

Na wszystkie narzędzia najlepiej przeznaczyć osobne, małe, zadaszone pomieszczenie. Dzięki temu będą one chronione przed działaniem słońca i opadów atmosferycznych. Pomieszczenie nie powinno być zbyt wilgotne ani zbyt ciasne. Bardzo ważna jest również cyrkulacja powietrza.

Idealną opcją przechowywania jest podzielenie pomieszczenia na przedziały z pojemnikami, półkami i szufladami na narzędzia. Wszystkie zapasy należy posegregować i ułożyć w stosy według wielkości i rodzaju. W ten sposób będą wyglądać schludnie i czysto.

narzędzia ogrodnicze

Jak widać powyżej, na rynku jest obecnie bardzo duży wybór narzędzi ogrodniczych. Dobrze znane łopaty i widły zostały uzupełnione o sadzarki i grabie wachlarzowe.

Sprzęt ogrodniczy ułatwia pracę w ogrodzie. Odpowiednie narzędzia sprawią, że praca będzie bardziej efektywna, a zainwestowane w nie pieniądze bardziej uzasadnione.

0 Komentarze

Socialmedia

Warte uwagi

10 zdrowych ziół do uprawy w ogrodzie

  Zdrowe przyprawy to najprostszy sposób na nadanie potrawie aromatu. Są one łatwe w uprawie nawet dla początkujących ogrodników, a doświadczeni ogrodnicy wiedzą, że jeśli...

Nagłówek html

Lorem ipsum dolor sit amet consectetuer adi ising elit sed diam nonummy nibh euismodti ncidunt utlaoreet dolore magna aliquam er autem vel eum iriure dolor ind .