Ogród w stylu śródziemnomorskim wygląda jak urocze miasteczko na południu, z małymi uliczkami wyłożonymi pachnącą zielenią i przyjemnymi, przytulnymi tarasami. Całe to piękno można odtworzyć na własnej działce - i nie trzeba poświęcać zbyt wiele czasu na jego pielęgnację, ponieważ w ogrodzie śródziemnomorskim główną przestrzeń zajmują strefy relaksu, obszary utwardzone, tarasy zewnętrzne i ogrody doniczkowe. Odzwierciedla on styl życia i mentalność mieszkańców basenu Morza Śródziemnego, którzy uwielbiają spędzać jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu, rozmawiając na świeżym powietrzu w atmosferze ciepła i beztroskiej zabawy.
GŁÓWNE STYLE W OGRODZIE ŚRÓDZIEMNOMORSKIM
Istnieje kilka nurtów w projektowaniu tego rodzaju terenów zieleni, które są dostępne w tym czy innym kraju. Najczęściej spotykany jest ogród typu włoskiego, zbudowany zgodnie z zasadą jasnego podziału na strefy, doskonale łączący surowe linie geometryczne i romantyczny nastrój. Do typowych elementów należą rzeźby w stylu klasycznym, eleganckie wazony z terakoty, fontanny, rośliny wiklinowe, ogrody doniczkowe i wiele innych drobnych elementów, które dodają ogrodowi uroku.
W ogrodzie prowansalskim znajdują się eleganckie meble z kutego żelaza oraz pawilony z metalowymi ścianami. Kolory w tym ogrodzie nie są tak jaskrawe, a główną rośliną jest lawenda. Częściej można zobaczyć bardzo pachnące mieszanki niż ogrody doniczkowe.
Wreszcie trzeci typ to ogród grecki, który odziedziczył tradycje ogrodów z czasów starożytnych. Trudno oderwać wzrok od bielonych ścian budynków, mebli i pergoli pomalowanych na ultramarynowe kolory, wzorowanych na dachach starożytnych greckich świątyń. Ścieżki są wyłożone szorstkim kamieniem (głównie gruzem), a obecność amfor, rzeźb i naczyń w stylu starożytnej Grecji dodaje ogrodowi antycznego ducha.
OBSZAR GŁÓWNY - TARAS
Główną częścią ogrodu śródziemnomorskiego jest taras, który jest idealnym miejscem do wypoczynku, spędzania czasu wolnego i spotkań towarzyskich. Taras jest zwykle tak usytuowany, że roztacza się z niego piękny widok na kompozycje roślinne. Na tarasie dobrze sprawdza się również kamień, który czasami zastępuje się betonem lub płytami chodnikowymi.
Tarasy dachowe wyłożone drewnem nie są zbyt powszechne. Niezależnie jednak od materiału, podłoga powinna być w jasnym kolorze; dopuszczalne są również odcienie terakoty i ochry.
Strony tarasu przylegające do domu muszą być wyposażone w ściany chroniące przed podmuchami wiatru. Najlepiej sprawdzą się materiały przypominające piaskowiec lub biały marmur. Dopuszczalne są jednak również przeszklone ściany z żaluzjami. Jeśli na posesji nie ma możliwości wykonania tarasu od strony południowej, można zbudować wolnostojący taras w innym odpowiednim miejscu. Nad obszarem budowana jest pergola, na której ustawia się stoły, krzesła i inne elementy wyposażenia.
ROŚLINY OGRODOWE W STYLU ŚRÓDZIEMNOMORSKIM
Rośliny z południowych szerokości geograficznych oczywiście nie tolerują naszych chłodów, ale na szczęście w ogrodzie śródziemnomorskim na pierwszym planie są rośliny doniczkowe i kadzielnice, a byliny rosnące na otwartych przestrzeniach schodzą na dalszy plan. Ciepłolubne rośliny doniczkowe stanowią idealną dekorację ogrodu, a gdy robi się zimno, można je po prostu przenieść do pomieszczeń. Mirt, wiecznie zielone owoce cytrusowe oraz bujne palmy i pnącza mogą być zatem wykorzystywane jako dekoracje ogrodowe w cieplejszych miesiącach.
W naszych szerokościach geograficznych istnieje inna metoda uprawy roślin ciepłolubnych. W tym przypadku rośliny należy sadzić w pobliżu kamiennej niszy, która w ciągu dnia gromadzi ciepło, a w nocy ogrzewa rośliny. W tej niszy można zasadzić na przykład jukkę, a na otwartej przestrzeni - fioletową rdestówkę, perz właściwy, kocimiętkę itp. Wszystkie te rośliny pochodzą z naszego kraju, ale mają południowy smak. Kilka tropikalnych roślin w doniczkach, ustawionych w pobliżu, podkreśli atmosferę południa.
W ogrodzie śródziemnomorskim z pewnością dobrze wyglądałaby kolekcja roślin południowych w donicach, ale jeśli ich nie ma, można je zastąpić jednorocznymi roślinami doniczkowymi i ziołami, których żywe kwiaty jeszcze bardziej wzbogacą kolorystykę ogrodu.
Na zewnątrz w ogrodach europejskich często spotyka się smukłe cyprysy i iglaste sosny kamienne. Jeśli lokalny klimat nie jest odpowiedni dla tych roślin, można spróbować znaleźć dla nich zamiennik. Tuja, cyprysik Lawsona i jałowiec byłyby doskonałe. Umiejętne przycinanie tych roślin może zdziałać cuda. Krzewy to m.in. jaśmin i tamaryszek. Jeśli chodzi o byliny do ogrodu śródziemnomorskiego, na pewno należy wymienić szałwię muszkatołową, santolinę, lawendę oraz różne ozdobne zioła i rośliny przyprawowe.
Sprawdź: Miododajne rośliny do ogrodu - jakie wybrać?
FONTANNA - ISTOTNY ELEMENT KOMPOZYCYJNY
Wodotryski zapewniają ochłodę w zielonej przestrzeni, a kojący szum wody tworzy relaksującą atmosferę.
Najbardziej typowym i nieodzownym elementem ogrodu jest fontanna, która powinna być utrzymana w stylu rzymskich fontann ulicznych, ozdobiona głowami lwów lub w formie okrągłej misy na długiej nodze. Nie należy jednak ograniczać wyobraźni, fontanny o innym wzornictwie również będą doskonale pasować do ogrodu śródziemnomorskiego. Fontanny powinny być otoczone ogrodem doniczkowym, najlepiej z ziołami i roślinami w odcieniach fioletu i błękitu, które łatwo poruszają się przy najmniejszym powiewie wiatru. Duże fontanny o kilku poziomach można otoczyć obramowaniem z roślin pnących, które przechodzą z jednego poziomu na drugi, podobnie jak strumień fontanny. Większe fontanny najlepiej umieszczać na tarasach, gdzie będą wyglądać bardziej efektownie.
Podczas tworzenia ogrodu śródziemnomorskiego należy zwrócić szczególną uwagę na szczegóły. Wszystkie one muszą być zgodne z określonym stylem, pasować do całości projektu i podkreślać południowy charakter kompozycji. Nie należy jednak obawiać się przesady - im więcej ich będzie, tym ciekawszy będzie spacer po ogrodzie i tym więcej przyjemnych odkryć będzie można dokonać.