Ogród w stylu rustykalnym. Nostalgiczne miejsce na wsi

Udostępnij:

Obecnie coraz więcej osób stara się urządzić swój ogród w stylu rustykalnym lub, jak to się określa, wiejskim. Aby wyobrazić sobie, czym jest taki ogród, przyjrzyjmy się nieco jego historii.

Ogród wiejski był miejscem, w którym chłopi nie tylko mieszkali, ale także zarabiali na życie i żywili swoją rodzinę. Był tam ogród warzywny i przyprawowy, sad, obora dla zwierząt i pasieki. W ogrodzie wiejskim znajdowały się również ogromne rabaty z różnorodnymi kwiatami.

Oprócz funkcji dekoracyjnej, kwiaty służyły także do przyciągania owadów zapylających. W polskich ogrodach wiejskich obowiązkowo sadzono słoneczniki i wysokie malwy przy żywopłotach.

Rustykalny ogród

Zalety rustykalnego ogrodu

Ogród rustykalny swoją popularność zawdzięcza kilku cechom:

  • - Bezpretensjonalność w opiece.
  • - Całkowita dowolność w doborze roślin.
  • - Mnóstwo miejsca dla wyobraźni.

Ponadto stworzenie ogrodu w stylu rustykalnym pozwala nie tylko wykazać się wyobraźnią, ale także poczuciem humoru. Na przykład, projektując ogród warzywny, wykonaj klasycznego stracha na wróble w stylu bajki "Czarnoksiężnik z krainy Oz", a w zacisznych miejscach umieść urocze drewniane figurki.

Tajniki projektowania

Najprostszym sposobem na udekorowanie ogrodu jest oczywiście styl wschodnioeuropejski. W ogrodzie sadzimy jabłka, gruszki, śliwki i czereśnie. W ogrodzie warzywnym sadzimy pomidory, ogórki, dynie, pietruszkę, koper, różne odmiany cebuli, rzepę i rzodkiewkę.

Zasadź kwietniki astrami, piwoniami, nagietkami i daliami. Wzdłuż ścieżki należy posadzić coś prostego i niepozornego, na przykład hortensję krzewiastą. Więcej o rodzajach przypraw które możesz posadzić w ogrodzie dowiesz się tutaj: 10 zdrowych ziół do uprawy w ogrodzie

Rustykalny ogród

Głównymi i kluczowymi punktami w rustykalnym projekcie ogrodu są:

  • - lekka niechlujność (nie trzeba idealnie pielęgnować ogrodu),
  • - obecność uprawianych dzikich kwiatów - platana czerwonolistnego,
  • - ogromna liczba kwiatów.

Trawnik lub łąka są obsadzone gęstą trawą zmieszaną z dzikimi kwiatami. Ważne jest, aby wziąć to pod uwagę - w ogrodzie w stylu wiejskim, mimo że panuje w nim lekka niechlujność i brak porządku, jest też podział na strefy.

Innymi słowy, ogród warzywny, ogród frontowy, pomieszczenie gospodarcze i część rekreacyjna są od siebie oddzielone. I co bardzo ważne, separacja musi być wykonana z materiałów naturalnych.

Praktyczne wskazówki

1. Rozrzuć w ogrodzie rustykalne przedmioty - drewnianą taczkę lub drewniane koło, zardzewiałe narzędzia. Najważniejsze, aby nie przesadzić - kilka narzędzi - nie więcej.

2. Jeśli domek znajduje się w ogrodzie, również on powinien być urządzony w stylu rustykalnym - drewniane okiennice, biały tynk, naturalne cegły, a najlepiej drewniany domek.

3. Integralną częścią ogrodu rustykalnego jest studnia. Nawet jeśli w ogrodzie jest bieżąca woda, można zainstalować ozdobną studnię, która od razu nada działce nostalgiczny charakter.

4. Udekoruj ogród beczkami, wiadrami i konewkami, w których zasadzono kwiaty.

5. Utwórz staw. Jeśli masz już oczko wodne, udekoruj je wokół brzegów krzewami, pozostawiając tylko miejsce do brodzenia (np. mały drewniany pomost, jeśli zamierzasz w nim pływać). Jeśli w pobliżu nie ma naturalnego zbiornika wodnego, można stworzyć sztuczny.

6. Ustaw w ogrodzie drewniane ławki lub wiklinowe meble i wypleć na nich maty - jak miło jest usiąść wieczorem na ławce. Stare drewniane meble w rustykalnym ogrodzie świetnie ze sobą współgrają, aczkolwiek są podatne na zniszczenia. 

Sprawdź: W jaki sposób odnowić stare meble?

Rustykalny ogród

Niech Twój rustykalny ogród będzie Twoim azylem i ulubionym miejscem relaksu, przypominającym Ci o wakacjach spędzanych z babcią na wsi.

0 Komentarze

Socialmedia

Warte uwagi

Aranżacja ogrodu w stylu angielskim

Ogród angielski jest zaprojektowany tak, aby wszystko wydawało się naturalne i aby zapewnić przestrzeń do refleksji. W stylu angielskim ceni się naturalność. W krajobrazie w stylu...

Nagłówek html

Lorem ipsum dolor sit amet consectetuer adi ising elit sed diam nonummy nibh euismodti ncidunt utlaoreet dolore magna aliquam er autem vel eum iriure dolor ind .