Ogród w stylu rustykalnym. Nostalgiczne miejsce na wsi

Udostępnij:

Obecnie coraz więcej osób stara się urządzić swój ogród w stylu rustykalnym lub, jak to się określa, wiejskim. Aby wyobrazić sobie, czym jest taki ogród, przyjrzyjmy się nieco jego historii.

Ogród wiejski był miejscem, w którym chłopi nie tylko mieszkali, ale także zarabiali na życie i żywili swoją rodzinę. Był tam ogród warzywny i przyprawowy, sad, obora dla zwierząt i pasieki. W ogrodzie wiejskim znajdowały się również ogromne rabaty z różnorodnymi kwiatami.

Oprócz funkcji dekoracyjnej, kwiaty służyły także do przyciągania owadów zapylających. W polskich ogrodach wiejskich obowiązkowo sadzono słoneczniki i wysokie malwy przy żywopłotach.

Rustykalny ogród

Zalety rustykalnego ogrodu

Ogród rustykalny swoją popularność zawdzięcza kilku cechom:

  • - Bezpretensjonalność w opiece.
  • - Całkowita dowolność w doborze roślin.
  • - Mnóstwo miejsca dla wyobraźni.

Ponadto stworzenie ogrodu w stylu rustykalnym pozwala nie tylko wykazać się wyobraźnią, ale także poczuciem humoru. Na przykład, projektując ogród warzywny, wykonaj klasycznego stracha na wróble w stylu bajki "Czarnoksiężnik z krainy Oz", a w zacisznych miejscach umieść urocze drewniane figurki.

Tajniki projektowania

Najprostszym sposobem na udekorowanie ogrodu jest oczywiście styl wschodnioeuropejski. W ogrodzie sadzimy jabłka, gruszki, śliwki i czereśnie. W ogrodzie warzywnym sadzimy pomidory, ogórki, dynie, pietruszkę, koper, różne odmiany cebuli, rzepę i rzodkiewkę.

Zasadź kwietniki astrami, piwoniami, nagietkami i daliami. Wzdłuż ścieżki należy posadzić coś prostego i niepozornego, na przykład hortensję krzewiastą. Więcej o rodzajach przypraw które możesz posadzić w ogrodzie dowiesz się tutaj: 10 zdrowych ziół do uprawy w ogrodzie

Rustykalny ogród

Głównymi i kluczowymi punktami w rustykalnym projekcie ogrodu są:

  • - lekka niechlujność (nie trzeba idealnie pielęgnować ogrodu),
  • - obecność uprawianych dzikich kwiatów - platana czerwonolistnego,
  • - ogromna liczba kwiatów.

Trawnik lub łąka są obsadzone gęstą trawą zmieszaną z dzikimi kwiatami. Ważne jest, aby wziąć to pod uwagę - w ogrodzie w stylu wiejskim, mimo że panuje w nim lekka niechlujność i brak porządku, jest też podział na strefy.

Innymi słowy, ogród warzywny, ogród frontowy, pomieszczenie gospodarcze i część rekreacyjna są od siebie oddzielone. I co bardzo ważne, separacja musi być wykonana z materiałów naturalnych.

Praktyczne wskazówki

1. Rozrzuć w ogrodzie rustykalne przedmioty - drewnianą taczkę lub drewniane koło, zardzewiałe narzędzia. Najważniejsze, aby nie przesadzić - kilka narzędzi - nie więcej.

2. Jeśli domek znajduje się w ogrodzie, również on powinien być urządzony w stylu rustykalnym - drewniane okiennice, biały tynk, naturalne cegły, a najlepiej drewniany domek.

3. Integralną częścią ogrodu rustykalnego jest studnia. Nawet jeśli w ogrodzie jest bieżąca woda, można zainstalować ozdobną studnię, która od razu nada działce nostalgiczny charakter.

4. Udekoruj ogród beczkami, wiadrami i konewkami, w których zasadzono kwiaty.

5. Utwórz staw. Jeśli masz już oczko wodne, udekoruj je wokół brzegów krzewami, pozostawiając tylko miejsce do brodzenia (np. mały drewniany pomost, jeśli zamierzasz w nim pływać). Jeśli w pobliżu nie ma naturalnego zbiornika wodnego, można stworzyć sztuczny.

6. Ustaw w ogrodzie drewniane ławki lub wiklinowe meble i wypleć na nich maty - jak miło jest usiąść wieczorem na ławce. Stare drewniane meble w rustykalnym ogrodzie świetnie ze sobą współgrają, aczkolwiek są podatne na zniszczenia. 

Sprawdź: W jaki sposób odnowić stare meble?

Rustykalny ogród

Niech Twój rustykalny ogród będzie Twoim azylem i ulubionym miejscem relaksu, przypominającym Ci o wakacjach spędzanych z babcią na wsi.

0 Komentarze

Socialmedia

Warte uwagi

Miododajne rośliny do ogrodu - jakie wybrać?

Każdy szczegół jest ważny dla prawidłowego prowadzenia ogrodu. Pszczoły odgrywają ważną rolę w naturalnym łańcuchu funkcji ogrodu. Te małe robotnice zapylają rośliny, co zwiększa...

Nagłówek html

Lorem ipsum dolor sit amet consectetuer adi ising elit sed diam nonummy nibh euismodti ncidunt utlaoreet dolore magna aliquam er autem vel eum iriure dolor ind .