Kiedy jest zimno, w szczególny sposób pragniesz ciepła i przytulności. Nie jest trudno stworzyć ogród zimowy i przedłużyć lato w domu na cały rok.

Ogród zimowy to wspaniałe miejsce, w którym można podziwiać zieleń i bujne kwiaty roślin egzotycznych, ze specjalnym pomieszczeniem o optymalnym dla roślin mikroklimacie. Nie każdy jednak wie, czym jest ogród zimowy i jak go prawidłowo urządzić.

Co to jest ogród zimowy?

Ogród zimowy to oddzielny, ogrzewany budynek gospodarczy lub część domu, którego głównym celem jest stworzenie optymalnych warunków do utrzymania optymalnych warunków życia dla różnych roślin (głównie tropikalnych). Może być również wykorzystywany jako teren rekreacyjny.

Istnieją trzy rodzaje ogrodów zimowych, w zależności od charakteru budynku i jego przeznaczenia:

  • - Mieszkalny, który jest budowany w domu ze stałym ogrzewaniem. Dzięki odpowiednim warunkom mikroklimatycznym rośliny i ludzie mogą dobrze współistnieć;
  • - Oranżeria - przestrzeń z idealnymi warunkami do uprawy roślin. Ponieważ niektóre gatunki egzotyczne wymagają określonych warunków temperatury i wilgotności, człowiek nie może w nich odpoczywać;
  • - Buforowe nieogrzewane, urządzone dla celów estetycznych. Ponieważ pomieszczenie ma drzwi wychodzące na ulicę, nie można w nim utrzymać stałego mikroklimatu; stanowi ono swego rodzaju strefę buforową między domem a ulicą z niewielką liczbą upraw.

W zależności od tego, co ostatecznie chce się zobaczyć, najpierw wybiera się gatunek. Następnym krokiem jest stworzenie projektu ogrodu zimowego.

Ogród zimowy

Projektowanie ogrodu zimowego

Jednym z kluczowych etapów powstawania każdego budynku jest stworzenie projektu. Ogród nie jest wyjątkiem, ponieważ tutaj także trzeba będzie zdecydować o miejscu budowy, rodzaju budynku i innych szczegółach.

Etap planowania obejmuje sporządzenie planu rozmieszczenia budynku, obliczenie ilości materiałów i związanych z tym kosztów. Najlepiej powierzyć to zadanie specjaliście, ponieważ nieprawidłowy plan może prowadzić do problemów z przyszłą budową i zaopatrzeniem w materiały.

Na tym etapie ważne jest uwzględnienie wszystkich szczegółów dotyczących pożądanego rezultatu. Nie chodzi tylko o aranżację dobudówki, ale także o zapewnienie ogrzewania, jeśli jest ono konieczne.

Zasady aranżacji ogrodu zimowego

Urządzając taki zakątek w domu prywatnym, należy wziąć pod uwagę kilka kwestii, na które zaleca się zwrócić uwagę. Należą do nich:

  • - Zapewnienie wystarczającej ilości światła;
  • - Utrzymywanie stałej temperatury;
  • - Utrzymywanie właściwej wilgotności powietrza;
  • - Skonstruowanie wystarczająco mocnej i szczelnej ramy;
  • - Utrzymywanie stałej cyrkulacji powietrza.

Głównym celem instalacji powinno być stworzenie optymalnego mikroklimatu. Tylko biorąc pod uwagę te kwestie, można zbudować budynek, który jest wystarczająco chroniony przed negatywnymi warunkami środowiskowymi.

Ogród zimowy

Jakie materiały są używane do budowy

Aby zapewnić roślinom wystarczającą ilość światła słonecznego i ciepła, zaleca się wykonanie jak najjaśniejszego budynku.

Do najczęstszych materiałów przystosowanych do tego celu należą:

  • - Szkło jest mocne i przezroczyste, ale może pęknąć pod wpływem silnego uderzenia i jest drogie;
  • - Poliwęglan jest wodoodporny, elastyczny i tani. Nie przepuszcza jednak światła tak dobrze jak szkło i nie zatrzymuje ciepła;
  • - Okna z podwójną szybą są dość drogie i ciężkie, ale pod względem przepuszczalności światła i izolacji cieplnej przewyższają zarówno szkło, jak i poliwęglan;

Zaleca się wybór materiału na podstawie pożądanych rezultatów i możliwości finansowych.

Ogrzewanie i wentylacja

Wybór odpowiedniego materiału to połowa sukcesu.

Równie mało ciepła będzie w zimie, dlatego należy zadbać o ogrzewanie:

  • - Ogrzewanie wodne z podłączeniem budynku do systemu grzewczego domu z instalacją grzejników;
  • - Ogrzewanie piecowe charakteryzuje się nierównomiernym rozkładem ciepła;
  • - Systemy typu Split
  • - Ogrzewanie podłogowe (wodne lub elektryczne);
  • - UVB są odpowiednie dla małych ogrodów;
  • - Grzejniki elektryczne.

Kolejną kwestią, którą należy rozważyć, jest system wentylacji.

W takim przypadku trzeba będzie dokonać wyboru pomiędzy wentylacją naturalną zapewnianą przez nawiewniki a wentylacją mechaniczną zapewnianą przez wentylatory.

Ogród zimowy

Oświetlenie

Oprócz ogrzewania, w miesiącach zimowych pomieszczenie wymaga dodatkowego oświetlenia.

Oświetlenie może być zapewnione przez:

  • - Żarówki o widmie 600 nm;
  • - Lampy fluorescencyjne;
  • - Lampy metalohalogenkowe;
  • - Lampy sodowe;
  • - Wysokociśnieniowe lampy rtęciowe;
  • - Lampy LED.

Istnieją również fitolampy specjalnie przystosowane do stosowania w szklarniach i ogrodach zimowych. Jest to jedna z najdroższych, ale optymalnych opcji oświetleniowych.

Jakie rośliny są zalecane do ogrodu zimowego?

Przy wyborze roślin należy kierować się własnym gustem. Jednak łącząc te dwa gatunki, należy dokładnie przemyśleć ich zestawienie. Rośliny pustynne nie będą się dobrze czuły w środowisku, w którym rosną gatunki tropikalne.

Do uprawy w ogrodzie zimowym warto wybrać gatunki niskorosnące o mniej więcej takich samych wymaganiach środowiskowych. Minimalizuje to ryzyko uszkodzenia jednej rośliny i zniszczenia drugiej. Dobrym wyborem będą też rośliny egzotyczne - takie jakie możemy zobaczyć w ogrodzie w stylu japońskim.

Ogród zimowy to oddzielne pomieszczenie lub przestrzeń przylegająca do domu, w której panuje optymalny mikroklimat dla roślin. Może być wykorzystywany zarówno do uprawy, jak i jako miejsce relaksu.

0 Komentarze

Socialmedia

Warte uwagi

Ogrody dachowe - nowe słowo w nowoczesnym...

Historia ogrodu na dachu sięga czasów przed naszą erą. Pierwszymi starożytnymi pomysłami na krajobraz były wiszące ogrody Babilonu i zielone tarasy Cezara Augusta. Współczesna historia...

Nagłówek html

Lorem ipsum dolor sit amet consectetuer adi ising elit sed diam nonummy nibh euismodti ncidunt utlaoreet dolore magna aliquam er autem vel eum iriure dolor ind .