6 wskazówek, które pomogą Ci wybrać oświetlenie w ogrodzie

Udostępnij:

Wybór oświetlenia zewnętrznego dla budynku jest bardzo ważny, dlatego należy wziąć pod uwagę kilka czynników i nie należy kierować się wyłącznie preferencjami. Przy podejmowaniu decyzji o zakupie i rozmieszczeniu osprzętu należy przede wszystkim wziąć pod uwagę bezpieczeństwo i wygodę użytkownika. Przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek, które pozwolą zapewnić właściwe oświetlenie zewnętrzne budynku.

Oświetlenie ogrodu

1. Oprawy oświetleniowe w suficie

Elewację, taras i część ogrodu można oświetlić za pomocą zestawu lamp LED umieszczonych w suficie. Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest zamontowanie opraw w równych odległościach, ale coraz częściej wykorzystuje się do tego celu taśmy LED. Ich montaż nie jest trudny, ale warto zlecić to elektrykowi, zwłaszcza jeśli w pobliżu budynku bawią się dzieci. Wybór taśm LED daje nam możliwość dostosowania oświetlenia do różnych warunków pogodowych i oświetlenia dowolnej przestrzeni. Listwy można ukryć w suficie w profilach aluminiowych, które nie tylko zapewnią dodatkową ochronę listew, ale także będą pełnić funkcję estetyczną.

Jeśli chcesz również oświetlić elementy wokół domu, wybierz węże świetlne.

2. Oświetlenie wbudowane w podłoże

Oświetlenie naziemne, staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem. Oprawy zainstalowane na podjazdach lub chodnikach kierują wiązkę światła w górę lub w stronę elewacji, dlatego nie powinny świecić zbyt mocno, aby nie oślepiać przechodniów. Bardzo ważna jest również klasa IP i IK tych opraw. Pierwsza z nich zapewnia szczelność lampy, a druga chroni ją przed uderzeniami i innymi zewnętrznymi uszkodzeniami mechanicznymi.

Oświetlenie

3. Oświetlenie wejściowe aktywowane przez czujnik ruchu

Drzwi wejściowe powinny mieć niezawodne oświetlenie, ale nie musi być ono włączone przez cały czas, dlatego najlepiej wybrać lampę z czujnikiem ruchu. W ten sposób unika się marnowania energii, a światło jest zawsze włączone, gdy jest potrzebne. Można wybrać oprawy z wymiennym lub niewymiennym źródłem światła LED.

4. Oświetlenie ścienne na elewacji

Jednym z najpopularniejszych typów lamp elewacyjnych są kinkiety. Są one najczęściej stosowane do oświetlania wejścia do domu lub tarasu. Większość z nich jest włączana za pomocą przełącznika wewnątrz domu, ale coraz większą popularnością cieszą się również instalacje, które mogą być uruchamiane o zaprogramowanej godzinie lub za pomocą czujnika zmierzchowego. Lampy ścienne używane na zewnątrz są narażone na wszelkiego rodzaju niekorzystne czynniki atmosferyczne. Dlatego należy wybierać te wykonane z trwałych materiałów i o podwyższonej szczelności (co najmniej IP44), aby wilgoć nie przedostawała się do wnętrza oprawy.

Takie kinkiety, oprócz funkcji oświetleniowej, mogą stać się ozdobą fasady domu w ciągu dnia.

Kinkiet na elewacji

5. Oświetlenie LED i energia słoneczna

Żarówki LED od lat są najczęściej wybieranym źródłem światła. Są one energooszczędne i efektywne, a ponadto umożliwiają wybór koloru światła, na przykład w celu dopasowania go do koloru elewacji. Dość popularne jest także solarne oświetlenie ulic przydomowych. Zasada jest prosta - panele fotowoltaiczne dostarczają energię elektryczną do akumulatora, który po zmroku zwraca zmagazynowaną energię, zapewniając oświetlenie budynku. Wybierając tę opcję, należy polegać na zaufanych producentach, którzy instalują w swoich produktach akumulatory o optymalnej pojemności. Połączenie oświetlenia LED z darmowym źródłem energii słonecznej to najbardziej energooszczędne rozwiązanie, jakie można sobie wyobrazić.

Sprawdź także: Co to jest ogród zimowy? Zasady i cechy aranżacji

6. Reflektory

Do niedawna naświetlacze były kojarzone wyłącznie z remontami lub oświetlaniem dużych powierzchni. Natomiast te o mniejszej mocy i wielkości idealnie nadają się do zastosowania w ogrodach lub na fasadach domów. Zapewnienie skutecznego oświetlenia w ciemnych miejscach, co zwiększa poczucie bezpieczeństwa i może stanowić element ochrony przed włamaniem.

Ważna jest jednak funkcja dekorowania oświetlonej przestrzeni. Dzięki zastosowaniu oświetlenia punktowego LED można podkreślić architekturę domu, wyeksponować najpiękniejsze elementy fasady i niektóre skomplikowane szczegóły. Warto zastanowić się, czy nie wprowadzić takiego rozwiązania do przestrzeni wokół domu.

Powyższe propozycje są wynikiem kompromisu pomiędzy elegancją, niezawodnością i efektywnością energetyczną. Starannie oświetlona fasada i strefa wejściowa to absolutne minimum oświetlenia zewnętrznego. Umieszczenie na suficie świetlówek i punktów świetlnych zapewni mu zarówno praktyczność, jak i estetykę.

0 Komentarze

Socialmedia

Warte uwagi

Aranżacja ogrodu w stylu nowoczesnym

Nowoczesne projektowanie ogrodu polega na dekorowaniu dużych obszarów ziemi, parków i ogrodów. Znajduje się na styku produkcji roślinnej, architektury i budownictwa. Dawniej był to sposób...

Nagłówek html

Lorem ipsum dolor sit amet consectetuer adi ising elit sed diam nonummy nibh euismodti ncidunt utlaoreet dolore magna aliquam er autem vel eum iriure dolor ind .