Symetria i asymetria w projektowaniu ogrodu

Udostępnij:

Wielu początkujących ogrodników i nowych właścicieli domów zastanawia się nad prawidłowym rozmieszczeniem elementów małej architektury. Z jakiegoś powodu większość z nich uważa, że wszystko w ogrodzie powinno być wykonane "centymetr po centymetrze". Nie jest to do końca prawda. Prawda jest taka, że idealna symetria sprawdza się tylko w klasycznych ogrodach, takich jak ogrody w stylu angielskim. Jeśli chcesz odtworzyć na swojej posesji ogród jak w Wersalu, to tak, symetria jest podstawą: dokładna geometria, ostre kąty, linie proste. Jednak w przypadku luźniejszych ogrodów, a tym bardziej ultranowoczesnych, całkiem dopuszczalne są formy asymetryczne. Co więcej, w niektórych przypadkach asymetria jest wręcz pożądana.

Projektowanie ogrodu

Co więc wybrać: symetrię czy asymetrię? W rzeczywistości wszystko jest proste, ponieważ czynnikiem decydującym są upodobania właściciela. Istnieją trzy typy rozmieszczenia elementów architektury ogrodu: symetryczny, asymetryczny i półsymetryczny. Pierwszy typ będzie odpowiadał osobom, które lubią podkreślony porządek, surowość i formalność. W skrócie zasadę tego wariantu można opisać w następujący sposób: wszystkie elementy są rozmieszczone w mniej więcej równej odległości od centrum. Same elementy są zdominowane przez wyraźne linie: proste, równoległe lub łagodnie zakrzywione. Wszystkie formy muszą być regularne, o klasycznej geometrii: kwadrat, prostokąt, koło, owal.

Asymetria jest charakterystyczna dla ogrodów nieformalnych. Powstaje on dzięki dominacji swobodnych form, złożonych linii, nieregularnych kątów, różnic w wielkości. Tego typu ogród docenią osoby kreatywne, które lubią żyć w ciągłym poszukiwaniu. Ogród asymetryczny jest zawsze jak żywa niespodzianka: idąc misternie wijącą się ścieżką, nigdy nie wiesz, co zobaczysz za ścianą krzewów.

Ogród półsymetryczny jest stosunkowo nowoczesną wersją, w której harmonijnie połączono elementy i zasady dwóch pierwszych typów. Profesjonalni projektanci nazywają takie ogrody "uporządkowanym chaosem". To prawda: sam układ wydaje się być oparty na wyraźnej symetrii, która zwykle zaczyna się od domu, ale w miarę posuwania się w głąb lądu pojawia się coraz więcej nieformalności, zarówno w samych elementach, jak i w ich rozmieszczeniu.

Projektowanie ogrodu asymetrycznego

Najprościej mówiąc, łóżko ogrodowe powinno być zaprojektowane wokół centralnego punktu, którym może być obiekt, np. roślina, drzwi wejściowe, drzewo lub pojemnik. Punkt środkowy może być również niewidoczny lub wyimaginowany. Można zaprojektować ogród symetryczny lub asymetryczny.

Symetryczny projekt ogrodu jest równy po obu stronach punktu centralnego. Na przykład duży krzew po jednej stronie jest odzwierciedlony przez niemal identyczny krzew po drugiej stronie. To właśnie o nich zazwyczaj myśli się, gdy mówi się o ogrodach formalnych.

Z drugiej strony, projekt asymetryczny jest nadal zrównoważony w stosunku do centralnego punktu odniesienia, ale w taki sposób, że jedna strona różni się od drugiej. Na przykład jeden duży krzew po jednej stronie może być zrównoważony przez trzy mniejsze krzewy po drugiej stronie. Aby zapewnić równowagę, całkowita masa mniejszych krzewów jest w pewnym stopniu równa masie większego krzewu.

Projektowanie ogrodu

Jak stworzyć asymetryczny ogród

Pomysłów na asymetryczne ogrody jest wiele i zależą one od indywidualnego ogrodnika, ale wszystkie mają te same podstawowe zasady projektowania:

  • - Kwietniki: Wyznacz punkt centralny. Z jednej strony należy posadzić kilka wyższych roślin, a z drugiej strony zrównoważyć je niskimi paprociami, hostami lub roślinami okrywowymi.
  • - Cała przestrzeń ogrodu: jedną stronę przestrzeni należy obsadzić dużymi drzewami cienistymi, a następnie zrównoważyć ją masą kolorowych, niskorosnących bylin i roślin jednorocznych.
  • - Bramka ogrodowa: Po jednej stronie należy umieścić grupę nisko rosnących krzewów lub bylin, a po drugiej duży pojemnik ogrodowy lub krzew tyczkowy.
  • - Schody: Jeśli w ogrodzie znajdują się schody, po jednej stronie należy umieścić duże kamienie lub głazy, równoważąc je drzewami lub wyższymi krzewami po drugiej stronie.

0 Komentarze

Socialmedia

Warte uwagi

Ogród w stylu rustykalnym. Nostalgiczne miejsce...

Obecnie coraz więcej osób stara się urządzić swój ogród w stylu rustykalnym lub, jak to się określa, wiejskim. Aby wyobrazić sobie, czym jest taki ogród, przyjrzyjmy się nieco jego...

Nagłówek html

Lorem ipsum dolor sit amet consectetuer adi ising elit sed diam nonummy nibh euismodti ncidunt utlaoreet dolore magna aliquam er autem vel eum iriure dolor ind .