Najlepsze kwiaty do ogrodu: byliny - ich gatunki i sadzenie

Udostępnij:

Wszyscy ogrodnicy chcą, aby ich ogród wyglądał estetycznie i atrakcyjnie o każdej porze roku. W tym celu sadzi się drzewa iglaste, które pozostają zielone przez cały rok. Wybiera się również krzewy i drzewa o jaskrawo zabarwionej korze. Ponadto produkowane są różne kwiaty do ogrodu. Byliny to rośliny, które będą zdobić ogród przez wiele lat - i nie wymagają specjalnej pielęgnacji. Spróbuj dowiedzieć się, które kwiaty wieloletnie są najlepsze do ogrodu.

Jak wybrać byliny do ogrodu

Wszyscy ogrodnicy stoją teraz przed zadaniem wyboru roślin do swojego ogrodu. Współczesny asortyment wieloletnich roślin zielnych jest tak bogaty, że zatrzymanie się na jednym gatunku i odmianie jest bardzo trudne. Z reguły wszyscy właściciele ogrodów chcą, aby pierwsze kwiaty wychodziły spod śniegu, a ostatnie kwitły aż do samego śniegu.

Pod względem czasu kwitnienia wszystkie byliny ogrodowe można podzielić na grupy:

  • - kwitnące wiosną - zakwitają, gdy na ziemi leży jeszcze śnieg i kwitną do końca pierwszej dekady maja
  • - wiosenno-letnie - kwitną od połowy maja i kontynuują kwitnienie do połowy czerwca
  • - letnie - kwitnące od połowy czerwca do połowy sierpnia
  • - jesień - kwitną pod koniec lata i utrzymują się do przymrozków

Byliny

W zależności od pory kwitnienia wszystkie te rośliny mają ze sobą wiele wspólnego - zarówno w przygotowaniu do sadzenia, jak i w uprawie i pielęgnacji. Na przykład wszystkie rośliny wcześnie kwitnące najlepiej sadzić jesienią, ale byliny letnie i jesienne można sadzić zarówno jesienią, jak i wiosną. Wszystkie byliny, które zaczynają kwitnąć, gdy tylko stopnieje śnieg, są dość skromnych rozmiarów i mają dyskretne, niepozorne kwiaty.

Jednak byliny letnie i jesienne są niezwykle różnorodne. Wśród nich są zarówno formy miniaturowe, jak i rośliny wysokie. A liczby kolorów kwiatów, form kwiatostanów i liści nie da się dokładnie policzyć. Spróbujmy wskazać cechy wspólne dla roślin z każdej grupy i zrozumieć, jak je uprawiać.

Byliny kwitnące wiosną

Najwcześniejsze byliny to zwykle niewielkie krzewy o małych białych, jasnożółtych lub niebieskich kwiatach. Ich cykl życiowy jest bardzo krótki. W ciągu zaledwie 6-8 tygodni wychodzą ze stanu spoczynku, pokrywają się ziemią, kwitną, owocują, a następnie pozostają w stanie spoczynku aż do następnej wiosny. Typową wiosenną byliną jest przebiśnieg. W ogrodzie można sadzić następujące gatunki przebiśniegów:

  • - Elvis
  • - Kaukaski
  • - Biel śnieżna
  • - Ikar

Chociaż istnieje wiele typów, odmian i form bylin wiosennych, wszystkie byliny wiosenne mają podobne techniki uprawy. Dla przebiśniegów i wszystkich bylin kwitnących w okresie od marca do kwietnia należy wybrać miejsce o dużym nasłonecznieniu, unikając silnego cienia.

Byliny

Przebiśniegi i wszystkie kwiaty wieloletnie wymagają bardzo żyznej i przepuszczalnej gleby. Działki zbyt suche lub zbyt mokre nie nadają się do uprawy wiosennych kwiatów. Do zbyt ciężkich gleb należy dodać piasku. Najwcześniejsze byliny mogą być sadzone w nieokreślonym terminie. Większość z nich można sadzić zarówno wiosną, jak i jesienią.

Wiele z nich można sadzić również latem. Wynika to z faktu, że materiał roślinny, taki jak cebulki, jest mały i nie wytrzymuje długiego przechowywania. Najlepiej wybrać gatunki, które nie wymagają corocznego wykopywania. Leżą one w ziemi w stanie uśpienia i tam spędzają zimę. Są to nie tylko przebiśniegi, ale także:

  • - konwalie
  • - puskinia
  • - zawilec
  • - hiacyntowiec

Większość bylin kwitnących wiosną rozmnaża się wegetatywnie. Są to albo cebulki, albo części kłączy. Sadzić je w glebie, która została wcześniej przekopana i nawieziona. W glebie należy zrobić dołek odpowiadający wielkości cebulek lub innych organów wegetatywnych, które mają być zasadzone. Przykryj ją warstwą ziemi.

Możliwa jest także uprawa przez wysiew nasion, ale w tym przypadku wcześnie kwitnące byliny zakwitną dopiero po 4-5 latach. Czasami obserwuje się również samosiewy. Wadą bylin wiosennych jest bardzo krótki okres ozdobny i nie mogą się one obyć bez roślin kwitnących latem i jesienią.

Zobacz także: 10 zdrowych ziół do uprawy w ogrodzie

Uprawa bylin letnich i jesiennych

Byliny w ogrodzie, które kwitną latem i jesienią, są bardzo różnorodne. Niektóre z nich można rozmnażać:

  • - przez nasiona
  • - kłącza
  • - bulwy

Mimo tej różnorodności postaramy się przedstawić te techniki, które będą podobne przy sadzeniu i uprawie kwiatów wieloletnich kwitnących latem i jesienią. Większość bylin dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych. Niektóre tolerują także cień. Wszystkie są jednak dość światłolubne i prawie zawsze tracą swoje walory ozdobne w silnym cieniu.

Byliny

Jak sadzić byliny kwitnące latem i jesienią?

Najlepszą porą na sadzenie bylin kwitnących latem i jesienią, które są uprawiane na pędach, jest wiosna. Pędy kwiatów wieloletnich można sadzić w otwartym gruncie od końca maja do czerwca, gdy nie ma już ryzyka przymrozków.

W przypadku sadzenia wiosennego, sadzonki należy podlewać i nawozić natychmiast po ukorzenieniu. Następnie rośliny pielęgnuje się w taki sam sposób, jak wszystkie rośliny kwitnące i ozdobne.

Pielęgnacja bylin w ogrodzie

Usuwanie chwastów i spulchnianie gleby

Niezależnie od pory kwitnienia, rośliny wieloletnie należy odchwaszczać w regularnych odstępach czasu. Jeśli tego nie zrobimy, chwasty nie tylko ukryją piękno bylin, ale także spowodują ich zachwaszczenie. Regularnie spulchniaj glebę pod bylinami, aby umożliwić dostęp powietrza do ich części podziemnych.

Podlewanie i nawożenie

Aby kwiaty letnie i jesienne były kolorowe, należy je regularnie podlewać. Generalnie podlewanie co trzy lub cztery dni powinno być wystarczające. Jeśli byliny są odporne na suszę, należy je dodatkowo podlewać tylko w bardzo suche lata. Aby uzyskać bujne i długotrwałe kwitnienie, byliny należy nawozić raz na 10-14 dni.

Najwygodniej jest stosować płynne nawozy mineralne i organiczne. W przypadku uprawy odmian regionalnych przygotowanie do zimy sprowadza się do przycinania części naziemnych i, w razie potrzeby, do ściółkowania korzeni warstwą torfu lub ściółki o grubości 5-7 cm. Kwiaty wieloletnie wymagają znacznie mniej zabiegów pielęgnacyjnych niż kwiaty jednoroczne i dlatego są bardzo lubiane przez właścicieli ogrodów

0 Komentarze

Socialmedia

Warte uwagi

Co to jest ogród zimowy? Zasady i cechy...

Kiedy jest zimno, w szczególny sposób pragniesz ciepła i przytulności. Nie jest trudno stworzyć ogród zimowy i przedłużyć lato w domu na cały rok. Ogród zimowy to wspaniałe miejsce...

Nagłówek html

Lorem ipsum dolor sit amet consectetuer adi ising elit sed diam nonummy nibh euismodti ncidunt utlaoreet dolore magna aliquam er autem vel eum iriure dolor ind .