Jak zrobić oczko wodne własnymi rękami? To pytanie zadaje sobie wielu właścicieli domków letniskowych i wiejskich. Okazuje się, że zbudowanie ozdobnego oczka wodnego na wiejskiej działce nie jest wcale takie trudne. W dzisiejszym artykule pokażemy Państwu w jaki sposób zbudować sztuczny zbiornik na własnej działce oraz jakie kroki podjąć w pierwszej kolejności.

Oczko wodne

Aby rozpocząć produkcję takiego sztucznego stawu, należy określić jego lokalizację. Powinno to być miejsce na wsi, gdzie cień drzew będzie chronił przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.

Idealną lokalizacją dla stawu byłby obszar, który jest oświetlony przez słońce do godz. 11.00 w lecie, a w okresie między11.00 a 15.00 będzie w półcieniu. To właśnie w tym czasie, podczas południowych upałów, cień będzie miał pozytywny wpływ na jakość wody. Rośliny pływające (chwasty) i glony nie będą w nim rosły. Sztuczny staw musi być dobrze widoczny z domu i nie może być otoczony drzewami, których korzenie mogą dodatkowo uszkodzić hydroizolację stawu, oraz wpadającymi do niego liśćmi, które mogą powodować rozwój glonów i masowe gnicie. Drzewa powinny znajdować się w odległości nie mniejszej niż wysokość ich pni.

Po podjęciu decyzji o lokalizacji stawu można opracować jego kształt i oznaczyć go sznurkiem lub liną. Po wyznaczeniu konturów przyszłego stawu wykop staw. Jeśli staw jest mały, można go wykopać ręcznie w ciągu kilku dni, używając łopaty. Podczas kształtowania dolnej części stawu należy przestrzegać kilku zasad. Po pierwsze, kąt nachylenia skarpy stawu nie powinien przekraczać 30°, w przeciwnym razie może dojść do przemieszczenia gruntu i zasypania wykopu. Następnie należy ukształtować topografie dna metodą schodkową. Część płytka powinna mieć głębokość do 40 cm, a część środkowa 60-100 cm. Jeśli ma być użyty staw rybny, najgłębsza część powinna mieć głębokość 120-150 cm, w zależności od klimatu. Na tej głębokości ryby mogą zimować w stawie.

Oczko wodne

Następnie należy dokładnie oczyścić dno stawu z kamieni, korzeni i innych ciał obcych. Pożądane jest wypełnienie dołu warstwą gliny o grubości 15-30 cm - będzie ona służyć jako dodatkowa hydroizolacja w przypadku hermetycznego uszczelnienia folii. Na wierzchu warstwy gliny należy wykonać poduszkę z piasku o grubości 10-20 cm. Następnie dół przykrywa się warstwą geowłókniny, potem warstwą geomembrany i ponownie warstwą geowłókniny. Materiały te są całkowicie nieszkodliwe dla ryb i roślin, które będą znajdować się w stawie.

Spoiny geomembran zgrzewa się specjalną zgrzewarką, która wykorzystuje gorące powietrze lub klin, albo zwykłą budowlaną suszarkę do włosów. Szwy są mocne i wytrzymałe.

Nie zapomnij zrobić zakładki z folii na brzegu stawu i uformować tam ziemny zamek. Pierwsza warstwa geowłókniny chroni folię przed ostrymi przedmiotami, kamieniami i korzeniami od dołu (od strony gruntu), druga warstwa geowłókniny chroni folię przed kamieniami i innymi przedmiotami (od strony wody).

Dno stawu jest pokrywamy kamykami, gruboziarnistym piaskiem (przesianym i wypłukanym) i większymi kamieniami.

Zobacz także: 6 podstawowych zasad projektowania ogrodu

Lilie wodne

Ziemia wybrana z wykopu zostanie wykorzystana do uformowania brzegu stawu. Przed napełnieniem oczka wodnego wodą można w nim posadzić rośliny, np. lilie wodne. Należy je sadzić na głębokości co najmniej 65 cm. Zaleca się sadzenie ich w specjalnych koszach, aby można je było szybko wyjąć z oczka wodnego. Teraz można napełnić staw wodą.

Po napełnieniu stawu pojawia się kolejne pytanie: Jak zapewnić, aby woda w stawie była zawsze czysta i nie zarastała glonami? Istnieje wiele sposobów zwalczania tych problemów. Pierwszym z nich jest częściowa wymiana wody w stawie, gdy stanie się ona mętna. Wymaga to zastosowania pompy zanurzeniowej, a wodę można wykorzystać do nawadniania posesji. Drugi sposób polega na zastosowaniu specjalnych filtrów do oczyszczania wody. Trzecim sposobem jest sadzenie roślin podwodnych, które będą konkurować z glonami. Działania te pomogą w utrzymaniu czystości wody i zapewnią rybom żyjącym w stawie środki do życia.

0 Komentarze

Socialmedia

Warte uwagi

Ogrody dachowe - nowe słowo w nowoczesnym...

Historia ogrodu na dachu sięga czasów przed naszą erą. Pierwszymi starożytnymi pomysłami na krajobraz były wiszące ogrody Babilonu i zielone tarasy Cezara Augusta. Współczesna historia...

Nagłówek html

Lorem ipsum dolor sit amet consectetuer adi ising elit sed diam nonummy nibh euismodti ncidunt utlaoreet dolore magna aliquam er autem vel eum iriure dolor ind .