Urok skandynawskiej klasyki jest łatwy do osiągnięcia. Jego zwięzłość, funkcjonalność i naturalność sprawiły, że ogrody w stylu skandynawskim stały się bardzo popularne zarówno wśród architektów krajobrazu, jak i zwykłych ludzi.
Skandynawia to gejzery Islandii, wyspy i fiordy Norwegii, lasy iglaste Szwecji i pagórkowate równiny Danii. Przyroda tego regionu jest równie piękna, co surowa. Nic dziwnego, że z czasem cały urok regionu skandynawskiego znalazł odzwierciedlenie w projektowaniu krajobrazu.
Charakterystyczne cechy stylu skandynawskiego
Prostota i ekspresja, w połączeniu z szacunkiem dla natury, sprawiają, że ogrody skandynawskie są prawdziwym dziełem sztuki. W przeciwieństwie do wielu innych stylów, takich jak styl śródziemnomorski, styl skandynawski jest o wiele łatwiejszy do zrealizowania w położeniu śródlądowym. Prawie wszystkie tradycyjne skandynawskie kultury ogrodowe mogą być uprawiane w naszych warunkach klimatycznych. Kolejną niezaprzeczalną zaletą tego stylu jest jego niewymagający charakter w stosunku do skali obszaru.
Surowe warunki klimatyczne panujące w regionie nordyckim charakteryzują się mroźnymi, śnieżnymi zimami i bardzo krótkim latem. Skandynawowie nie są jednak przyzwyczajeni do narzekania na niezadowolenie natury. Niekorzystne warunki pogodowe nie są powodem do rozpaczy, ale zachętą do cieszenia się każdym słonecznym dniem. Dlatego właśnie skandynawskie krajobrazy nie budzą smutku i przygnębienia, lecz spokój i ciszę.
1. Wybierz rośliny
Wybór roślin do ogrodu skandynawskiego jest dość prosty. Podstawą jest powściągliwa kolorystyka z przewagą jasnych kolorów i naturalnych odcieni. Jasne kolory są używane tylko jako akcenty.
Drzewa, głównie iglaste (tuje, sosny, świerki itp.) lub o płaczących koronach (wierzby, brzozy, buki). Na kwietnikach najczęściej stosuje się nagietki, nagietki, dalie, koniczyny, delfinie, powojniki, dzikie maki, stokrotki i rośliny cebulowe. Równie ważnymi elementami ogrodu w stylu skandynawskim są wrzosy, trawy i rośliny okrywowe.
2. Stwórz skalniaki
W ogrodzie skandynawskim skalniak jest nie tylko elementem dekoracyjnym, ale także symbolem skalistych fiordów. Półwysep Skandynawski został ukształtowany przez ostatnią epokę lodowcową. Topnienie pokrywy lodowej, która w czasach prehistorycznych pokrywała ląd, rozpoczęło się kilka tysięcy lat temu i trwa nadal. Lodowiec, który przeszedł przez ten region, pozostawił po sobie ogromną liczbę olbrzymich głazów i kostek. Skandynawska kompozycja ogrodu skalnego powinna wyglądać jak najbardziej naturalnie. Jakby nie zostały przyniesione z zewnątrz, ale pozostały na miejscu od czasu stopienia lodowca.
3. Do budowy ścieżek należy użyć żwiru, kamienia lub drewna.
Tam, gdzie to możliwe, należy używać materiałów naturalnych. Najpopularniejszymi materiałami na ścieżki w ogrodzie są żwir lub płaski, rozdrobniony kamień. Nie mniej oryginalnie i tematycznie będzie wyglądał tor, wyłożony drewnianymi szprychami lub betonowymi płytami o nieregularnych kształtach. Należy pamiętać, że ogrody skandynawskie mają tendencję do tworzenia prostych linii, dlatego kręte ścieżki są w nich bardzo rzadkie.
4. Oczko wodne
Żaden skandynawski krajobraz nie byłby kompletny bez elementów wodnych w ogrodzie. Jeśli nie całe oczko wodne, to starannie dobrane otoczenie w postaci misy lub małej fontanny. Najlepiej wyglądają stawy o brzegach o nieregularnym kształcie. W dekoracji takich obiektów odpowiednie są kamienie i pęknięcia, a najważniejsze jest to, że cała kompozycja odpowiada stylowi.
5. Stwórz dekoracyjny ogródek warzywny
Skandynawski ogród warzywny charakteryzuje się dekoracyjnością i schludnością. Jeśli planujesz ogród kuchenny, upewnij się, że w pełni spełnia on te kryteria. Nawet rozsadniki w ogrodzie w stylu skandynawskim muszą przypominać grządki, a sąsiadów sadzących mieszane warzywa wybiera się nie tylko ze względu na ich właściwości rolnicze, ale także dekoracyjne. Dążenie do przejrzystości znalazło również odzwierciedlenie w podejściu do projektowania łóżek. Do aranżacji takiego pomieszczenia najlepiej nadają się wysokie łóżka wykonane z drewna.
6. Zasada minimalizmu
Styl skandynawski nie toleruje pretensjonalności, dlatego zupełnie nie pasuje do miejsc, w których znajdują się pompatyczne posiadłości. Im prostsza forma, tym bardziej harmonijne połączenie budynków i terenu. Nawet ultranowoczesne domy skandynawskie stały się znane na całym świecie ze swojej prostoty i zwięzłości.
7. Rozmieszczenie paleniska
Patia i zaaranżowane miejsca do siedzenia są niezbędne w ogrodach w stylu skandynawskim. Nowoczesne budynki charakteryzują się drewnianymi tarasami, które wyglądają jak naturalne przedłużenie domu. W prostszych i mniejszych domach takie strefy są zwykle aranżowane oddzielnie.
8. Wybór właściwych mebli
Głównymi kryteriami przy wyborze mebli do ogrodu w stylu skandynawskim są minimalizm i naturalne materiały. Dlatego lepiej zrezygnować z krzeseł plastikowych lub krzeseł w stylu empire. Co zaskakujące, ograniczony wybór materiałów, z których wykonane są meble, w żaden sposób nie przeszkadza w manifestacji wyobraźni. Miłośnicy prostoty i autentyczności pokochają surowe stoły i krzesła wykonane z bali i ciosanego drewna, a miłośnicy wyszukanych rozwiązań - meble z winorośli i rattanu.
9. Zbuduj szklarnię z dachem dwuspadowym
Małe szklarnie są charakterystyczne dla ogrodów skandynawskich. Jednak oprócz zwykłych warzyw często uprawia się w nich rośliny ozdobne. Szczególnie efektowny w ogrodzie skandynawskim jest dach dwuspadowy lub w kształcie łezki.
10. Utwórz żywopłot
Żywopłot w ogrodzie skandynawskim powinien być łatwy w utrzymaniu, łatwy do cięcia i mieć naturalny wygląd. Do tego celu można wykorzystać berberys lub wiciokrzew.
11. Żyj w harmonii z ogrodem
Jeśli masz teren, który wymaga gentryfikacji, nie spiesz się z usuwaniem starych drzew i krzewów. Nawet pniak, który nie został jeszcze całkowicie wykarczowany, może stanowić ładną rabatę, a z korzeni, które pozostały na działce, można zrobić bryłę korzeniową.
Elementy kompozycyjne tego stylu można łatwo dostosować do naszych realiów. Teraz już wiesz, że własnoręczne stworzenie skandynawskiego ogrodu nie jest tak niemożliwe, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.