Aranżacja ogrodu z basenem - luksus w przystępnej cenie

Udostępnij:

W dzisiejszych czasach obecność basenu na wsi świadczy nie tylko o dobrej kondycji finansowej jego właścicieli, ale także o chęci i możliwości aktywnego spędzania czasu z korzyścią dla zdrowia i samopoczucia na świeżym powietrzu. Nowoczesna technologia, zaawansowane materiały konstrukcyjne i wykończeniowe pozwalają właścicielom domów, którzy nie dysponują dużą ilością miejsca lub pieniędzy, na wyposażenie podwórka w basen. Jednak zasada "oszczędzający płaci dwa razy" doskonale sprawdza się w przypadku zagospodarowania ogrodu z basenem - nie należy skąpić na usługi inżynierów i rzemieślników. 

Pies w basenie

Zalety prywatnego basenu na otwartej przestrzeni

Zdrowy, aktywny wypoczynek to marzenie wielu właścicieli domów. Jeśli jeszcze 10-15 lat temu takie marzenia nie były skazane na spełnienie, dziś prawie każdy może urządzić na własnej działce basen, w którym można się ochłodzić w upalny dzień. Różnorodność misek (ich wzornictwo, wielkość i sposób wykonania) pozwala znaleźć idealną opcję dla każdego. Musimy tylko zdecydować, czego dokładnie potrzebujemy - ktoś potrzebuje płytkiego basenu do relaksu dla dzieci (ulubione miejsce do potrójnej zabawy z efektem zdrowotnym), inni potrzebują dużego zbiornika do długich kąpieli, treningów pływackich i innych sportów wodnych.

Nowoczesna działka ogrodowa w niewielkim stopniu przypomina działki sprzed dwudziestu lat. Współcześni właściciele domów wiejskich nie ograniczają się jedynie do sadzenia drzew i rabat na swoich działkach. Dla nowoczesnego ogrodnika priorytetem jest zagospodarowanie terenu, które spełnia wszystkie wymogi estetyki, komfortu i funkcjonalności. Potrzebna jest nie tylko zielona oaza świeżości, w której można odpocząć od zgiełku miasta, ale także cała gama nowoczesnych i atrakcyjnych elementów służących aktywnemu i pasywnemu wypoczynkowi. W takim przypadku basen może stać się ulubionym miejscem zabaw, treningów i relaksu całej rodziny, a także okazją do dumy i zaprezentowania się wszystkim znajomym, przyjaciołom, gościom i sąsiadom.

Basen

Rodzaje basenów do zainstalowania na działce ogrodowej

Konwencjonalnie rzecz biorąc, całą gamę nowoczesnych basenów można podzielić na trzy główne grupy basenów:

  • - stacjonarne;
  • - składane (przenośne);
  • - dmuchane.

Oczywiście wszystkie baseny różnią się kształtem i wielkością, sposobem zagłębiania (jednopoziomowe i wielopoziomowe). To właśnie te kryteria będą stanowiły podstawę wyboru w każdym przypadku. O tym, który wariant basenu wybrać, decydują Państwo sami, kierując się własnymi pragnieniami, preferencjami, możliwościami finansowymi, wielkością terenu i cechami krajobrazu.

Basen stacjonarny

Nazwa mówi sama za siebie - basen jest zainstalowany na stałe, nie podlega przeniesieniu. Z reguły zbiorniki stacjonarne są średniej lub dużej wielkości (realizacja takiego basenu na małą skalę po prostu nie ma sensu). Pod względem typu konstrukcji wszystkie baseny stacjonarne dzielą się na:

  • - ramowe
  • - bezramowe (osadzone w gruncie).

Basen prywatny

Basen stacjonarny do swojej eskploatacji będzie wymagał instalacji różnych systemów pomocniczych. Minimalny zestaw działań - zaopatrzenie w wodę, jej oczyszczanie i późniejsze odprowadzanie - musi być zorganizowany przy pomocy specjalnego sprzętu. Oczywiście, bez tych działań woda w zbiorniku straci swoją przejrzystość, a następnie będzie "kwitnąć".

Niektórzy decydują się na rezygnację z systemu uzdatniania wody, aby zaoszczędzić pieniądze. Jest to realna opcja, ale czy jest ona odpowiednia dla Ciebie? W końcu co dwa tygodnie (a w upalne dni pewnie częściej) trzeba będzie zrzucać kilka ton wody. Wprowadzenie nowego płynu w celu uzupełnienia wody spowodowałoby dodatkowe koszty. Tak więc pozornie niedrogie systemy oczyszczania zwrócą się już po pierwszym sezonie eksploatacji.

Każda z opcji basenów do zabudowy wygląda luksusowo. Jednak upiększanie terenów zewnętrznych jest bardzo kosztowne i czasochłonne. Jeśli jesteś gotów pokonać pewne trudności związane z instalacją samego zbiornika i podziemnych systemów komunikacyjnych (co nie może nie podnieść ogólnego kosztu projektu w kosztorysie), to wykonanie basenu wbudowanego w zbiornik z pewnością ma sens.

Instalacja zbiornika ramowego wymaga mniejszych nakładów finansowych, czasu i pracy. Mniejszy będzie budżet na elementy towarzyszące. Jednak wygląd takiego basenu będzie mniej ekskluzywny, bez względu na jego formę. Chyba że mówimy o oryginalnych zbiornikach z ramą szklaną (lub zespoloną). Takie modele wyglądają luksusowo, nowocześnie i budzą respekt, ale kosztują też sporo pieniędzy.

Wybierając basen ramowy, nie zapomnij wziąć pod uwagę osobliwości klimatu swojego regionu. Wiele materiałów po prostu nie jest w stanie wytrzymać wysokich mrozów nawet przy braku cieczy. Należy zwrócić szczególną uwagę na właściwości technologiczne materiału, z którego wykonany jest zbiornik (na dzisiejszym rynku jest wystarczająco dużo produktów mrozoodpornych).

Dziecko w basenie

Basen składany

Z oczywistych względów baseny tego typu wykonywane są w małych i średnich wymiarach - model w skali trudno byłoby zebrać samodzielnie, a cena takiego basenu byłaby "nie do udźwignięcia" dla większości ogrodników. Baseny składane są idealne dla ogrodników, którzy nie mogą zajmować się nimi przez cały rok. Basen jest rozkładany na sezon, a gdy ciepłe dni dobiegają końca, po prostu się go demontuje i przechowuje do następnego lata.

Basen składany jest łatwiejszy w instalacji i obsłudze, ale wymaga również filtracji wody. Oczywiście nie jest wymagany skomplikowany i kosztowny zbiornik systemu oczyszczania tego typu. Jeśli wielkość basenu jest niewielka, łatwiej i taniej jest wymieniać wodę w miarę potrzeb, a do jej oczyszczania używać specjalnych odczynników, których jest wiele w nowoczesnych sklepach.

Basen dmuchany

Zalety basenów nadmuchiwanych są oczywiste - mobilność dzięki niewielkim rozmiarom, brak konieczności stosowania dodatkowych urządzeń (z wyjątkiem, być może, pompki), łatwość przechowywania w stanie rozłożonym. Najczęściej baseny dmuchane są reprezentowane w kategorii basenów dla dzieci, co nie jest zaskakujące, ponieważ ten rodzaj czcionek jest reprezentowany w bardzo małych rozmiarach. A dla właścicieli małych działek ogrodowych takie niewielkie rozmiary są niewątpliwą zaletą. Dmuchany basen można zabrać na piknik, nadmuchać zwykłą pompką, a wodę wymienić pod koniec wakacji.

Dmuchane zabawki do basenu

Materiały do budowy nowoczesnych basenów

Wybierając basen do ogrodu, trzeba mieć informacje nie tylko o możliwej wielkości i kształcie zbiornika, ale także o materiale, z którego będzie on wykonany. Pytanie to nasuwa się szczególnie przy wyborze basenu stacjonarnego. Współcześni producenci preferują stosowanie następujących opcji materiałowych:

  • - polipropylen;
  • - plastik;
  • - materiały kompozytowe.

Baseny wykonane z polipropylenu charakteryzują się odpornością na wahania temperatury. Zbiorniki te mogą być używane przez cały rok. Właściwości technologiczne polipropylenu spełniają większość wymagań stawianych zbiornikom przeznaczonym do użytku zewnętrznego.

W zbiornikach plastikowych próg uszkodzeń pod wpływem niskich temperatur jest znacznie niższy. Do wykonania dużych basenów plastik jest używany niezwykle rzadko, jego kategoria to małe i średnie zbiorniki. Modele składane są często wykonane z tworzywa sztucznego. Cechą jest dość przystępny koszt gotowych produktów.

Baseny wykonane z materiałów kompozytowych uważane są za najbardziej trwałe i odporne na różne zjawiska klimatyczne. Surowce kompozytowe są bardzo plastyczne – nadają się do wykonania zbiorników o dowolnej wielkości. Oczywistą zaletą basenów kompozytowych jest ich względna trwałość – ścianki takiego zbiornika bardzo trudno uszkodzić lub zarysować ciężkimi przedmiotami.

0 Komentarze

Socialmedia

Warte uwagi

Narzędzia ogrodnicze - jakich potrzebujesz do...

Właściciele domów i domków letniskowych używają różnych rodzajów sprzętu ogrodniczego do pracy w ogrodzie. Ich właściwy wybór zależy od późniejszej łatwości użycia i...

Nagłówek html

Lorem ipsum dolor sit amet consectetuer adi ising elit sed diam nonummy nibh euismodti ncidunt utlaoreet dolore magna aliquam er autem vel eum iriure dolor ind .