Taoistyczna nauka Feng Shui pomaga zorganizować przestrzeń poprzez osiągnięcie harmonii, tworząc głęboką symbolikę. Uwalniając potencjał miejsca i maksymalnie wykorzystując jego cechy, Feng Shui tworzy ogród o charakterystycznym układzie, którego każdy element staje się częścią ogólnej koncepcji. Ważnym elementem w nauce Feng Shui jest zrozumienie energii Qi Ziemi.

Czym jest energia Qi Ziemi?

Qi to energia pochodzenia elektromagnetycznego, która przenika cały świat. Może zmieniać swoją prędkość i kierunek, zmieniając w ten sposób swoje właściwości. Dlatego może być zarówno korzystna (Sheng Qi), jak i szkodliwa (Sha Qi). Istotą stosowania feng shui w ogrodzie jest zapewnienie, że naturalne qi wnika na działkę i płynnie wije się przez ogród. Symboliczne zwierzęta niebieskie powinny być rozmieszczone wokół miejsca, z dużymi obiektami w roli głównej:

 • - Czarny żółw: Daje szczęście w sprawach pomocy i wsparcia ze strony wpływowych osób i sił natury. Jest to niewielkie wzniesienie w krajobrazie, mała budowla lub drzewa o zaokrąglonych koronach znajdujące się za domem.
 • - Karmazynowy feniks: Przynosi szczęście. Jest to niewielkie wzgórze, wzgórze na wprost drzwi. Może to być na przykład wzgórze alpejskie lub podwyższony, okrągły ogród kwiatowy. Taka cecha krajobrazu przyciąga qi do twoich drzwi.
 • - Zielony smok: przynosi bogactwo, autorytet i władzę. Po lewej stronie od drzwi wejściowych powinny znajdować się wzgórza, wysokie drzewa, budynki.
 • - Biały tygrys chroni przed rabunkiem, nieszczęściem i wielkim nieszczęściem. Po prawej stronie drzwi wejściowych powinny znajdować się podwyższone obiekty, ale o niższej wysokości niż obiekty smoka, ponieważ tygrys jest czasem agresywny, a smok powinien zawsze dominować.
 • - Jeśli przed fasadą budynku lub przed domem sąsiada rosną wysokie drzewa, warto przenieść drzwi wejściowe w inne miejsce. Po stronie Zielonego Smoka możesz zasadzić szczególnie wysokie drzewa lub zbudować domek dla gości.

Kluczowym etapem jest planowanie

Według Feng Shui, aby wzmocnić efekt Qi, w podziale na strefy i projektowaniu ogrodu zastosowano stopniowany, rytmiczny wzór, taki jak kręte ścieżki lub murki oporowe, kombinacje elementów terenu, wielopoziomowe zieleńce i elementy małej architektury. W projekcie należy unikać linii prostych, które są kojarzone z negatywną energią Sha.

Planowanie Feng Shui bierze pod uwagę:

 • - Orientacja obiektu w stosunku do stron świata. To decyduje o rozmieszczeniu kluczowych stref energetycznych. Służy do tego symbol Bagua, który jest nakładany na plan miejsca. Bagua pomaga stworzyć mapę energetyczną miejsca, zgodnie z którą każda strona świata odpowiada określonemu elementowi i strefie;
 • - Topografia. Ma to również wpływ na układ. Wszelkie nieprawidłowości powinny być zachowane i wykorzystane. W przypadku równego nachylenia należy zbudować mury oporowe lub tarasy. Jeśli teren jest płaski, należy umieścić na nim wzgórze, niewielkie wzniesienie, aby skomplikować rzeźbę terenu;
 • - Istniejące cechy tego obszaru. Dojrzałe drzewa, duże głazy, oczka wodne i inne elementy krajobrazu staramy się zachować i harmonijnie uwzględnić w planowaniu.

Ogród Feng Shui

Elementy i materiały

Materiały w naukach feng shui symbolizują określone elementy lub rodzaje energii, dlatego ich umiejscowienie i wykorzystanie w projekcie miejsca jest ściśle określone:

 • Drewno. Żywe drzewa mogą tworzyć objętość w projekcie przestrzeni, tworzyć barierę ochronną (umieszcza się je od strony północnej), komplikować układ terenu. Ogród Feng Shui jest bardzo podobny do krajobrazu: wygląda naturalnie, ale ma ukrytą symbolikę. Na przykład drzewo jest również związane ze strefą rodzinną, która powinna być wypełniona zielenią. W tej strefie stosuje się trawniki z krzewami i drzewami;
 • Woda. Woda powinna się poruszać, ale jej przepływ powinien być powolny i stały - uważa się, że woda pomaga w przemieszczaniu się energii życiowej Qi oraz w osiągnięciu bogactwa i dobrobytu. Staramy się ułożyć strumień lub kaskadę o niewielkim spadku wysokości;
 • Ogień. Żywioł ognia jest zwykle reprezentowany przez małe formy architektoniczne - altany z kopulastymi dachami, bramy i ogrodzenia z figuralnymi zwieńczeniami słupów, stylizowane lampy. Są one udekorowane na czerwono lub pomarańczowo i rozmieszczone równomiernie w całym obiekcie. Ważne jest, aby na danym obszarze była wystarczająca ilość światła: należy oświetlić wszystkie najważniejsze obszary i szczegóły projektu;
 • Ziemia. Symbolizuje miłość, mądrość, zdrowie. Można je ozdabiać gliną i ceramiką. Rośliny o żółtych kwiatach lub brązowych liściach są uważane za odpowiednie dla tej strefy;
 • Metal. "Odpowiedzialny za karierę i kreatywność, może być reprezentowany przez dowolne elementy metalowe, ale lepiej, jeśli ich kontury są dowolne, bez linii prostych czy ścisłej symetrii.

0 Komentarze

Socialmedia

Warte uwagi

Aranżacja ogrodu zgodnie z zasadami Feng Shui

Taoistyczna nauka Feng Shui pomaga zorganizować przestrzeń poprzez osiągnięcie harmonii, tworząc głęboką symbolikę. Uwalniając potencjał miejsca i maksymalnie wykorzystując jego cechy...

Nagłówek html

Lorem ipsum dolor sit amet consectetuer adi ising elit sed diam nonummy nibh euismodti ncidunt utlaoreet dolore magna aliquam er autem vel eum iriure dolor ind .