Taoistyczna nauka Feng Shui pomaga zorganizować przestrzeń poprzez osiągnięcie harmonii, tworząc głęboką symbolikę. Uwalniając potencjał miejsca i maksymalnie wykorzystując jego cechy, Feng Shui tworzy ogród o charakterystycznym układzie, którego każdy element staje się częścią ogólnej koncepcji. Ważnym elementem w nauce Feng Shui jest zrozumienie energii Qi Ziemi.

Czym jest energia Qi Ziemi?

Qi to energia pochodzenia elektromagnetycznego, która przenika cały świat. Może zmieniać swoją prędkość i kierunek, zmieniając w ten sposób swoje właściwości. Dlatego może być zarówno korzystna (Sheng Qi), jak i szkodliwa (Sha Qi). Istotą stosowania feng shui w ogrodzie jest zapewnienie, że naturalne qi wnika na działkę i płynnie wije się przez ogród. Symboliczne zwierzęta niebieskie powinny być rozmieszczone wokół miejsca, z dużymi obiektami w roli głównej:

 • - Czarny żółw: Daje szczęście w sprawach pomocy i wsparcia ze strony wpływowych osób i sił natury. Jest to niewielkie wzniesienie w krajobrazie, mała budowla lub drzewa o zaokrąglonych koronach znajdujące się za domem.
 • - Karmazynowy feniks: Przynosi szczęście. Jest to niewielkie wzgórze, wzgórze na wprost drzwi. Może to być na przykład wzgórze alpejskie lub podwyższony, okrągły ogród kwiatowy. Taka cecha krajobrazu przyciąga qi do twoich drzwi.
 • - Zielony smok: przynosi bogactwo, autorytet i władzę. Po lewej stronie od drzwi wejściowych powinny znajdować się wzgórza, wysokie drzewa, budynki.
 • - Biały tygrys chroni przed rabunkiem, nieszczęściem i wielkim nieszczęściem. Po prawej stronie drzwi wejściowych powinny znajdować się podwyższone obiekty, ale o niższej wysokości niż obiekty smoka, ponieważ tygrys jest czasem agresywny, a smok powinien zawsze dominować.
 • - Jeśli przed fasadą budynku lub przed domem sąsiada rosną wysokie drzewa, warto przenieść drzwi wejściowe w inne miejsce. Po stronie Zielonego Smoka możesz zasadzić szczególnie wysokie drzewa lub zbudować domek dla gości.

Kluczowym etapem jest planowanie

Według Feng Shui, aby wzmocnić efekt Qi, w podziale na strefy i projektowaniu ogrodu zastosowano stopniowany, rytmiczny wzór, taki jak kręte ścieżki lub murki oporowe, kombinacje elementów terenu, wielopoziomowe zieleńce i elementy małej architektury. W projekcie należy unikać linii prostych, które są kojarzone z negatywną energią Sha.

Planowanie Feng Shui bierze pod uwagę:

 • - Orientacja obiektu w stosunku do stron świata. To decyduje o rozmieszczeniu kluczowych stref energetycznych. Służy do tego symbol Bagua, który jest nakładany na plan miejsca. Bagua pomaga stworzyć mapę energetyczną miejsca, zgodnie z którą każda strona świata odpowiada określonemu elementowi i strefie;
 • - Topografia. Ma to również wpływ na układ. Wszelkie nieprawidłowości powinny być zachowane i wykorzystane. W przypadku równego nachylenia należy zbudować mury oporowe lub tarasy. Jeśli teren jest płaski, należy umieścić na nim wzgórze, niewielkie wzniesienie, aby skomplikować rzeźbę terenu;
 • - Istniejące cechy tego obszaru. Dojrzałe drzewa, duże głazy, oczka wodne i inne elementy krajobrazu staramy się zachować i harmonijnie uwzględnić w planowaniu.

Ogród Feng Shui

Elementy i materiały

Materiały w naukach feng shui symbolizują określone elementy lub rodzaje energii, dlatego ich umiejscowienie i wykorzystanie w projekcie miejsca jest ściśle określone:

 • Drewno. Żywe drzewa mogą tworzyć objętość w projekcie przestrzeni, tworzyć barierę ochronną (umieszcza się je od strony północnej), komplikować układ terenu. Ogród Feng Shui jest bardzo podobny do krajobrazu: wygląda naturalnie, ale ma ukrytą symbolikę. Na przykład drzewo jest również związane ze strefą rodzinną, która powinna być wypełniona zielenią. W tej strefie stosuje się trawniki z krzewami i drzewami;
 • Woda. Woda powinna się poruszać, ale jej przepływ powinien być powolny i stały - uważa się, że woda pomaga w przemieszczaniu się energii życiowej Qi oraz w osiągnięciu bogactwa i dobrobytu. Staramy się ułożyć strumień lub kaskadę o niewielkim spadku wysokości;
 • Ogień. Żywioł ognia jest zwykle reprezentowany przez małe formy architektoniczne - altany z kopulastymi dachami, bramy i ogrodzenia z figuralnymi zwieńczeniami słupów, stylizowane lampy. Są one udekorowane na czerwono lub pomarańczowo i rozmieszczone równomiernie w całym obiekcie. Ważne jest, aby na danym obszarze była wystarczająca ilość światła: należy oświetlić wszystkie najważniejsze obszary i szczegóły projektu;
 • Ziemia. Symbolizuje miłość, mądrość, zdrowie. Można je ozdabiać gliną i ceramiką. Rośliny o żółtych kwiatach lub brązowych liściach są uważane za odpowiednie dla tej strefy;
 • Metal. "Odpowiedzialny za karierę i kreatywność, może być reprezentowany przez dowolne elementy metalowe, ale lepiej, jeśli ich kontury są dowolne, bez linii prostych czy ścisłej symetrii.

0 Komentarze

Socialmedia

Warte uwagi

Japoński ogród - wszystko co potrzebujesz o nim...

Japońska estetyka jest bardzo szczególna. Obcy jest jej przepych, nadmiar przedmiotów. Japońskie piękno to spokojna równowaga, harmonia kształtów, linii, tonów i dźwięków...

Nagłówek html

Lorem ipsum dolor sit amet consectetuer adi ising elit sed diam nonummy nibh euismodti ncidunt utlaoreet dolore magna aliquam er autem vel eum iriure dolor ind .