6 podstawowych zasad projektowania ogrodu

Udostępnij:

Zasady projektowania mają zastosowanie we wszystkich dyscyplinach projektowych, w tym w architekturze, sztuce, grafice, modzie, wzornictwie przemysłowym, projektowaniu stron internetowych i oczywiście w projektowaniu ogrodu. Przestrzegając podstawowych zasad projektowania ogrodu, można w inteligentny sposób zagospodarować powierzchnię działki ogrodowej, tworząc wygodne i piękne miejsce do wypoczynku. W dzisiejszym artykule przedstawiamy Pańśtwu 6 podstawowych zasad projektowania ogrodu.

Rośliny ogrodowe

1. Jednolitość

Jednolitość jest jednym z głównych celów projektowania ogrodu. Architektura ogrodu powinna odzwierciedlać styl i architekturę domu, ponieważ dom i ogród stanowią jedność. Dla wielu ludzi pojęcie jedności jest rozumiane jako spójność i powtarzalność. Powtarzanie polega na tworzeniu jedności poprzez powtarzanie w ogrodzie takich elementów, jak rośliny, grupy roślin itp. Spójność natomiast polega na tworzeniu jedności poprzez łączenie różnych elementów w spójną całość. Jedność wyrażana jest poprzez wszystkie elementy ogrodu, a do jej tworzenia wykorzystuje się wysokość, fakturę, wielkość i kolorystykę elementów.

Harmonię tworzy wykorzystanie różnych elementów do wyrażenia głównej myśli. Na przykład, jeśli w projekcie ogrodu użyto kamieni, powinny one pasować do podstawowego schematu kolorystycznego domu. Zaleca się również stosowanie jednego rodzaju kamienia, np. polerowanych otoczaków lub bazaltu. Wiele różnych rodzajów kamienia będzie wyglądać nieharmonijnie.

2. Równowaga

Równowaga jako zasada projektowania oznacza poczucie równości i równowagi w ogrodzie. Jest to również staranna dystrybucja. Symetria i asymetria w ogrodzie jest ważnym czynnikiem, na który projektanci zawsze zwracają uwagę w pierwszej kolejności. 

Równowaga symetryczna to sytuacja, w której jedna strona projektu ogrodu jest taka sama jak druga. Gdy ogród jest podzielony po równo, obie strony mają ten sam kształt, wysokość roślin, grupy roślin, kolory, kształty kwiatów i rabat, motywy przewodnie itp.

Równowaga asymetryczna jest bardziej złożona. Wykorzystuje różne kształty, kolory i tekstury, aby zyskać na atrakcyjności wizualnej. Jest to rodzaj niezrównoważonej, abstrakcyjnej i swobodnej formy, a jednocześnie zachowującej jedność poprzez powtórzenia.

Równowaga w ogrodzie daje poczucie stabilności i spokoju. W dużych ogrodach ważne jest uzyskanie poczucia równowagi dzięki symetrii i powtarzalności. Wiele z tych zasad współgra ze sobą i ma wspólne korelacje, tworząc jednolity, zadbany i dobrze zaprojektowany ogród.

Nowoczesny ogród

3. Przejście

Przejście to stopniowa zmiana. Osiąga się to poprzez układanie przedmiotów o różnych fakturach, kształtach lub rozmiarach w logicznej kolejności. Przejście jest jedną z zasad projektowania krajobrazu, którą można wykorzystać do tworzenia "iluzji" w krajobrazie. Na przykład przejście od roślin wyższych do niższych może dać poczucie głębi, sprawiając, że ogród wydaje się większy niż jest w rzeczywistości.

4. Proporcja

Zasada proporcjonalności odnosi się do wielkości elementów w stosunku do siebie w każdej przestrzeni. Tworzenie proporcji wymaga przemyślenia. Załóżmy, że masz duże podwórko, ale umieszczenie na środku małego stawu ogrodowego nie byłoby proporcjonalne. Takie oczko wodne nie będzie stanowić centralnego punktu, lecz raczej zgubi się w perspektywie. Oczywiście można zastosować małe oczko wodne, ale jeśli zostanie ono umieszczone w rogu lub na skraju dużego obszaru. W ten sposób może stać się punktem centralnym, tworząc jednocześnie swój własny element w krajobrazie.

Oczko wodne

5. Rytm

Powtarzanie jednego lub kilku elementów projektu tworzy rytm. Gdy coś w krajobrazie powtarza się w standardowym odstępie czasu, tworzy się rytm. W projektowaniu ogrodu odstępem jest zazwyczaj przestrzeń. W projekcie można powtarzać rośliny, grupy roślin, latarnie, ławki i inne konstrukcje, aby stworzyć ten rytm. Narzędzia takie jak schematy kolorów, linie i kształty pomagają stworzyć rytm - iluzję ruchu. Zasada rytmu i projektowania liniowego daje krajobrazowi poczucie ruchu i może "wciągnąć w ogród".

6. Kolor i kontrast

Kolor jest elementem, który dodaje ogrodowi dodatkowego uroku. Kolor można wykorzystać do stworzenia punktu centralnego lub wpłynięcia na ogólny "nastrój" projektu. Na przykład odcienie żółtego i pomarańczowego wyglądają jasno, poprawiając nastrój i przyciągając wzrok. Z kolei chłodne błękity i pastele "sprawiają, że przedmioty wydają się odległe". W tle najlepiej stosować kolory neutralne. Na przykład, aby dodać głębi ogrodowi, można użyć bieli, czerni lub szarości.

Wraz z pojęciem koloru często stosuje się również pojęcie kontrastu. Kontrast jest sposobem na uniknięcie monotonii w projektowaniu ogrodu. Gładkie linie są zawsze przyjemne dla oka, ale połączenie płynnych linii krzywych z liniami prostymi może zapewnić ciekawy kontrast w ogrodzie.

Można na przykład zastosować rośliny dla kontrastu. Obok drzew iglastych można sadzić rośliny liściaste. Kontrast można również uzyskać za pomocą koloru. Pamiętaj jednak: linie, kształty i wysokości muszą ze sobą harmonizować, aby podkreślić styl Twojego domu i ogólnego projektu ogrodu.

Te podstawowe zasady pomogą Ci stworzyć wygodny, praktyczny i harmonijny ogród.

0 Komentarze

Socialmedia

Warte uwagi

10 zdrowych ziół do uprawy w ogrodzie

  Zdrowe przyprawy to najprostszy sposób na nadanie potrawie aromatu. Są one łatwe w uprawie nawet dla początkujących ogrodników, a doświadczeni ogrodnicy wiedzą, że jeśli...

Nagłówek html

Lorem ipsum dolor sit amet consectetuer adi ising elit sed diam nonummy nibh euismodti ncidunt utlaoreet dolore magna aliquam er autem vel eum iriure dolor ind .