Nowoczesne projektowanie ogrodu polega na dekorowaniu dużych obszarów ziemi, parków i ogrodów. Znajduje się na styku produkcji roślinnej, architektury i budownictwa. Dawniej był to sposób upiększania terenu dostępny tylko dla zamożnych właścicieli domów, ale obecnie sytuacja uległa zmianie. Pomysły na zagospodarowanie terenu umożliwiają stworzenie wygodnej i pięknej działki dla każdego, bez wyjątku. W ogrodzie można nie tylko sadzić ogórki czy pielęgnować kwietniki, ale także tworzyć całe dzieła sztuki z roślin i przedmiotów dekoracyjnych. A projektowanie ogrodu nie oznacza jedynie aranżacji dużych działek. Unikalne style kształtowania krajobrazu pozwalają przekształcić podwórko wokół domku w modny i wygodny ogród lub park.
Czym jest nowoczesne projektowanie ogrodu i jakie są jego cechy?
Projektowanie ogrodu to praktyczne prace ogrodnicze i kształtowanie krajobrazu na terenach podmiejskich. Jego głównym zadaniem jest ukazanie harmonii piękna i funkcjonalności działki. Dzięki tym działaniom zarówno działka, jak i prywatny dom mieszkalny oraz inne budowle mają ten sam styl projektowania. W ramach projektowania ogrodu wszystkie rośliny są zazwyczaj grupowane i sadzone w pewnej odległości od siebie. Zwykle nie sadzi się ich w linii prostej, ponieważ uniemożliwia to tworzenie się krzewów. Podczas projektowania nowoczesnego ogrodu należy wziąć pod uwagę czynniki klimatyczne, ponieważ niektórych roślin po prostu nie da się uprawiać w okresie krótkiego lata. Projektowanie działki obejmuje jednak nie tylko sadzenie roślin, ale także dekorowanie terenu ogrodu:
- - trawniki;
- - kwietniki;
- - drogi;
- - fontanny;
- - sztuczne stawy itp.
Co należy wziąć pod uwagę podczas projektowania i planowania?
Przy projektowaniu ogrodu należy uwzględnić wszystkie narożniki działki ogrodowej. Układ działki musi zapewniać, że z każdego punktu widokowego na działce ogrodowej będzie roztaczał się piękny widok na okolicę. Może to obejmować bramy wjazdowe i szklarnie. Nie wolno zaniedbywać nawet grządek ogrodowych. Na działce należy wytyczyć wiele ścieżek, tak aby do każdego zakątka ogrodu można było dotrzeć, podążając dobrze utrzymanymi ścieżkami, a nie przez połacie trawy. Architektura krajobrazu wymaga również zachowania równowagi na działce między budynkami a terenami zielonymi. Oznacza to, że masa budynków mieszkalnych i gospodarczych musi być zrównoważona masą roślinności. Ogromny ogród z małym domkiem w środku nie będzie wyglądał dobrze. To samo można powiedzieć o ogromnych domkach na małych działkach. Nie wyglądają one estetycznie. Podczas projektowania projektu krajobrazu należy wziąć pod uwagę wielkość wszystkich obiektów znajdujących się na terenie.
Zobacz także: Ogród w stylu skandynawskim - 11 wskazówek, jak stworzyć szwedzką bajkę
Podział na strefy
Jeśli nie podzielisz powierzchni na strefy funkcjonalne, nie będzie ona wyglądać ładnie i schludnie. Właściwe zagospodarowanie terenu pozwala na zwiększenie funkcjonalności działki i optymalne wykorzystanie wszystkich dostępnych zasobów ziemi. Przed dokonaniem podziału nieruchomości na strefy należy określić wszystkie cechy projektowe nieruchomości: topografię terenu, kontury nieruchomości, lokalizację kabli elektrycznych, tereny zielone znajdujące się już na terenie nieruchomości itp. Wszystkie te informacje należy zaznaczyć na planie sytuacyjnym, a dopiero potem, na podstawie dostępnych informacji, dokonać podziału terenu na strefy. Obszar ten powinien mieć następujące strefy: strefę główną lub mieszkalną, strefę gościnną (altana, grill), strefę dla dzieci, strefę ogrodniczą oraz strefę wejściową (miejsce w pobliżu wejścia na posesję, ozdobione kwietnikami i ciekawymi elementami dekoracyjnymi). Jeśli na działce będzie stała sauna wolnostojąca, należy ją umieścić w pobliżu miejsca, w którym znajdują się media, aby zapewnić jej odpowiednią ilość wody.
Materiały przyjazne dla środowiska
Do stylowego projektowania terenów wykorzystuje się wiele różnych materiałów, ale obecnie większą uwagę zwraca się na ich przyjazność dla środowiska. Najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym do kształtowania ogrodu jest kamień. Może to być wapień, marmur, piaskowiec, otoczak, żwir, kamień rzeczny, kamień kruszony lub granit. Rodzaj użytego kamienia zależy od możliwości finansowych właściciela domu. Mulcz jest również wykorzystywany do dekoracji terenów, a także do układania tarasów pod drzewami lub na placach zabaw dla dzieci. Szkło wykorzystuje się do dekorowania poszczególnych elementów w ogrodzie, tworzenia witraży lub całych figur statycznych. Jeśli tworzymy rzeźby w naszym ogrodzie, zazwyczaj są one wykonane z miedzi. Jest to materiał niedrogi i przyjazny dla środowiska, ale wymaga szczególnej dbałości, ponieważ jest podatny na korozję. Często do dekoracji działki ogrodowej wykorzystuje się drewno. Materiał ten cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem przez wiele lat, ponieważ jest przyjazny dla środowiska i odporny na uszkodzenia mechaniczne.
Oszczędzanie zasobów naturalnych
Nowoczesne projektowanie ogrodów przyczynia się do przywrócenia kontaktu człowieka z naturą. Część działki ogrodowej celowo pozostawia się nietkniętą, a domek wkomponowuje się w naturalne wnętrze. Takie podejście pozwala poważnie oszczędzać zasoby naturalne, wykorzystując energię słońca lub wiatru. Oczywiście panele słoneczne czy wiatraki nie są jeszcze rozpowszechnione wśród właścicieli ogrodów, ale wkrótce to się zmieni. Za pomocą specjalnych sztucznych kamieni świetlnych można również oszczędzać energię elektryczną w ogrodzie. Są one wykorzystywane do wypełniania ścieżek lub dekorowania frontów budynków, dlatego nie wymagają oświetlenia elektrycznego. Obecnie naukowcy pracują nad klasą roślin, które świecą w ciemności. Na razie takie rośliny uprawia się tylko w laboratoriach, ale za kilka lat ta nowość pojawi się na światowym rynku.
Nowoczesne elementy projektowania ogrodu
Projektowanie ogrodu to pakiet prac służących poprawie jakości terenów ogrodowych na różne sposoby. Aby stworzyć piękną, stylową witrynę, należy dokładnie rozważyć wszystkie elementy składowe kompozycji. Muszą one być zgodne z jednym projektem. Projektant fabuły musi wygładzić wszystkie wyraźne linie geometryczne, nadając im płynność i rozmywając je tak, aby wyglądały jak najbardziej naturalnie. Wszystkie obiekty na działce powinny wyglądać jak elementy przyrody ożywionej. Ozdobą działki powinny być efektowne kwietniki i stylowe ogródki frontowe. Kształty i rozmiary kwietników zależą od stylu i wielkości działki. Ważnym elementem architektury krajobrazu jest trawnik, który musi być koszony w odpowiednim czasie. Oczywiście wysokie drzewa i małe krzewy należy pozostawić na działce i stylizować zgodnie z koncepcją projektu.