Ogród angielski jest zaprojektowany tak, aby wszystko wydawało się naturalne i aby zapewnić przestrzeń do refleksji. W stylu angielskim ceni się naturalność. W krajobrazie w stylu angielskim oczekuje się zachowania równowagi między angielskością a dziką przyrodą, dodając do tego elementy romantyzmu i tajemniczości.

Stworzenie angielskiego ogrodu jest realne, nawet jeśli nie byłeś w Anglii. Odpowiednie wykorzystanie kolorów, materiałów, elementów dekoracyjnych, wyposażenia i roślin sprawi, że każdy ogród stanie się miejscem zadbanym, stylowym i nieskazitelnym.

Ogród w stylu angielskim

Dziedzictwo angielskich parków i ogrodów

Nasi przodkowie postrzegali przyrodę jako miejsce nieprzyjazne. To właśnie Anglia zmieniła sposób, w jaki myślimy o naszym środowisku. Zaczęto doceniać świat poza naszym progiem i jego znaczenie nie tylko praktyczne, ale i estetyczne.

Ogród w stylu angielskim wniósł wiele szczegółów, które dla nas wydają się banalne.

Wcześniej w skład angielskiej posiadłości wchodziły:

  • - Oczko wodne - musiało być w każdym angielskim ogrodzie, choć małe i o krętym zarysie.
  • - Żywopłot - tego ogrodzenia użyto, aby uniemożliwić zwierzętom zbliżenie się do domu, a także aby zapewnić widok na cały teren.
  • - Trawniki skośne - angielskie krajobrazy charakteryzują się naprzemiennym układem równin i kopców. Wzgórza lepiej odzwierciedlają naturalny krajobraz niż płaskie pole, które wygląda ponuro.
  • - Gaje drzew - sadzone w pobliżu domu. Drzewa wyglądały wspaniale na tle trawników na wzgórzach.

Cechy stylu angielskiego

Ogród angielski jest staroświecki, z jego naturalnością kolorów i materiałów, romantyzmem i fascynacją starożytnością. Ogród w stylu angielskim zaciera granicę między naturą a nowoczesnym postępem. Dzięki temu popularność tego stylu ciągle rośnie.

Przede wszystkim ogród angielski opiera się na geometrii, która nie rzuca się w oczy. Patrząc z góry, ścieżki zbiegają się w jednym punkcie, a prostokątne kształty i koła łączą się ze sobą, dając krajobrazowi poczucie porządku i ostateczności.

Ogród w stylu angielskim

Oto kilka elementów, które tworzą prawdziwie angielski ogród:

Żywopłoty i murki kwiatowe

Unikaj dzikich, zbyt bujnych obwódek.

Krajobraz angielski składa się z kształtów geometrycznych, takich jak koła, owale, kwadraty i prostokąty.

Wiele gatunków roślin

Monokoncept w doborze roślin na rabatę jest główną cechą stylu angielskiego. Nie należy sadzić wszystkiego, a raczej skoncentrować się na 2-3 gatunkach i stosować różne odcienie. Należy zapewnić kontrast między różnorodnością kolorów a spokojem otoczenia

Dopasowanie elementów dekoracji do otaczającej przestrzeni i domu

Powtarzające się materiały, takie jak cegła lub kamień w kolumnach, murkach ogrodowych, fontannach i basenach, pomogą zbliżyć ogród i dom do siebie.

Bujne kwitnienie roślin jednorocznych

Kwitną przez 4 miesiące, czego nie potrafią byliny czy krzewy. Rośliny jednoroczne należy stosować na ścieżkach, obrzeżach lub w środku rabat.

Kwitnące rośliny

Ścieżki

Trudno sobie wyobrazić ogród angielski bez ścieżek. Materiał do budowy ścieżek jest prosty i można go znaleźć w każdym gospodarstwie domowym: płytki, cegły, żwir. Ścieżki mogą być równoległe do siebie lub pojedyncze, tak aby trawniki i trawniki posadzone między nimi były w harmonii.

Podstawową zasadą jest zwężenie ścieżki, jeśli nagle prowadzi ona do ustronnego i przytulnego miejsca, i poszerzenie jej, jeśli ścieżka zbliża się do otwartego miejsca, w którym gromadzą się ludzie.

Podjazd żwirowy

Angielski styl to żwirowa ścieżka ogrodowa - jest niedroga i najłatwiejsza do wykonania. Wapienne lub kamienne obramowanie nada ścieżce wykończony wygląd i sprawi, że będzie pasować do ogrodu angielskiego.

Charakterystyczne dla ogrodów angielskich są ścieżki wykonane z kamienia, płytek chodnikowych. Materiały te są trwałe i wymagają niewielkiej konserwacji. Kształt powinien być prostokątny lub kwadratowy.

Płyty chodnikowe są dekoracyjne i będą wspaniałym dodatkiem do ogrodu angielskiego. Będą one trwałe przez kilkadziesiąt lat.

Stawy

Ogrodu angielskiego nie można sobie wyobrazić bez wody. W ogrodach angielskich staw znajduje się na samym końcu ogrodu, a wokół niego stoją ławki. Oczko wodne nie powinno być głębokie, a w jego pobliżu należy zasadzić żywopłot lub wysokie krzewy i byliny.

Klasyczny ogród angielski to miejsce relaksu, dlatego odpowiednie są hałaśliwe wodospady lub szybko płynąca woda.

Oczko wodne

Wieloletnie kwiaty, drzewa i krzewy w ogrodzie angielskim

Aby stworzyć spokojny ogród w stylu angielskim, rośliny należy sadzić warstwowo. Najwyższe powinny być sadzone z tyłu, krótsze w środku, a mniejsze na obrzeżach. Zwróć uwagę na schemat kolorów. Można wybrać tylko chłodniejsze odcienie (fioletowy, biały, niebieski, chłodny róż) lub cieplejsze (pomarańczowy, żółty, czerwony). Dzięki temu uzyskasz koncepcję ogrodu angielskiego.

Anglicy uwielbiają romantyczne, staroświeckie kwiaty. Ogrodu angielskiego nie można sobie wyobrazić bez róż (bardzo popularne są odmiany David Austin), lilii, delphinium, malw, piwonii, naparstnicy i lwiej zieleni.

Nie można sobie wyobrazić parku angielskiego bez drzew. Drzewa odpowiednie na żywopłoty to cis, grab, tuje orientalne, bukszpan i magnolia. Dobrze nadają się do formowania i przycinania oraz do tworzenia figur topiarskich. Ogrodzenie zamkną wiecznie zielone świerki, jałowce i sosny.

0 Komentarze

Socialmedia

Warte uwagi

Japoński ogród - wszystko co potrzebujesz o nim...

Japońska estetyka jest bardzo szczególna. Obcy jest jej przepych, nadmiar przedmiotów. Japońskie piękno to spokojna równowaga, harmonia kształtów, linii, tonów i dźwięków...

Nagłówek html

Lorem ipsum dolor sit amet consectetuer adi ising elit sed diam nonummy nibh euismodti ncidunt utlaoreet dolore magna aliquam er autem vel eum iriure dolor ind .